Z Číny může přijít odveta, varují tchaj-wanské i čínské deníky před Vystrčilovou cestou
Odvaha i nepochopitelný nesoulad s českou zahraniční politikou, tak hodnotí média na obou stranách Tchaj-wanského průlivu úterní oznámení předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila (ODS). V denících listoval pro Plus zpravodaj Českého rozhlasu v Asii David Jakš.
Ostrovní deník Taiwan News začíná větou, že plán předsedy Senátu Vystrčila, který v úterý oznámil záměr navštívit ostrovní stát, jistě rozzlobí Čínu. List připomíná, že na ostrov nedávno přijel i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), tentokrát ale půjde o ještě významnějšího českého politika.
Čtěte také
Deník připomíná příběh tzv. čínského dopisu a výhružek, které měla čínská ambasáda adresovat Vystrčilovu předchůdci Jaroslavu Kuberovi (ODS). Člen Demokratické pokrokové strany a silný zastánce tchaj-wanské samostatnosti You Si-kun už vyjádřil svůj hluboký obdiv Vystrčilově odvaze.
Deník Taiwan News ale připouští, že rozhodnutí předsedy Senátu může přinést odvetu českým firmám a zájmům na území Čínské lidové republiky.
Gangsterská politika
Naopak pevninský stranický deník Global Times mluví o otevřené české podpoře tchaj-wanským silám, které usilují o samostatnost ostrovního státu. Ostrovní Demokratická pokroková strana prý utratila hodně času a peněz, aby politicky rozdělila český Senát a vládu v jejich vztazích k Čínské lidové republice.
Čtěte také
Deník doslova mluví o gangsterské politice Prahy vůči pevninské Číně. Nechybí ani výhružka, že Peking připraví Praze odvetu.
Global Times také zmiňuje, že Česká republika včetně prezidenta Miloše Zemana zastává politiku jedné Číny, a proto je nesoulad v konání českého Senátu a vlády nepochopitelný.
Česku podle zpravodaje Českého rozhlasu v Asii Davida Jakše nyní hrozí, že se ocitne v podobné nemilosti, v jaké je u Čínské lidové republiky Austrálie.
Taky Austrálie...
„Ta je v tom takzvaně až po uši, protože velmi otevřeně podporuje důkladné prošetření původu nového druhu koronaviru. Čína před třemi týdny uvalila na dovoz australského ječmene nová, výrazně vyšší cla než dosud. A zakázala dovoz australského hovězího masa ze čtyř konkrétních jatek v Austrálii,“ shrnuje pro Plus zpravodaj Jakš.
Čtěte také
„Čína také výrazně nedoporučuje návštěvu ani studia v Austrálii, prý kvůli otevřenému rasismu ze strany australských obyvatel. Nepomáhají ani intervence vysokých australských politiků,“ připomíná Jakš.
Zda se do podobné nemilosti propadne i Česko, zjistíme podle Jakše brzy. „Ukáže to blízká budoucnost. Čína se i nadále uchází o budování 5G sítě v Česku a prezident Zeman by se měl na podzim znovu objevit na plánovaném setkání Číny a středoevropských a východoevropských zemích,“ dodává Jakš.
Rozhovor Martiny Maškové se zpravodajem Davidem Jakšem si můžete pustit v audiozáznamu.
Související
-
Kdyby Vystrčil na Tchaj-wan nejel, vypadal by, že se bojí, myslí si senátor Štěch
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že 30. srpna pojede na Tchaj-wan. Otázka, která nad novým předsedou horní komory visela už od jeho zvolení, je zodpovězená.
-
Adam Černý: Summit Číny a Evropy se odkládá. A ne kvůli koronaviru
Německo odložilo na neurčito prestižní čínsko-unijní summit, který letos v září mělo hostit v Lipsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.