Čína zvýšila ochranu luskounů na nejvyšší stupeň. Přípravky s jejich šupinami zmizí z lékáren

11. červen 2020

Luskouni se nově nebudou smět oficiálně používat v tradiční čínské medicíně, kde byly jejich šupiny doposud významnou složkou léčiv. Odborníci doufají, že Čína bude dbát na dodržování nových předpisů.

Čínská lidová republika vyňala luskouny z oficiálního seznamu léčebných postupů tradiční medicíny. Zároveň také zvýšila ochranu tohoto druhu na nejvyšší stupeň.

Ochránci přírody se domnívají, že by mohlo jít o zlom v péči o jedinečného savce pokrytého šupinami. Hrozí mu totiž vyhynutí, a to všem jeho osmi druhům. Zásadní podle ochránců bude, jestli země dohlédne na dodržování nově nastavených pravidel.

Luskouní šupiny

„Nejvíce jsou luskouni loveni pro jejich šupiny, které by měly podporovat laktaci žen, cirkulaci krve nebo také léčit rakovinu,“ vypočítává údajné účinky šéf ochranářských projektů ZOO Liberec Pavel Zoubek.

Nově by nemělo být možné koupit léčiva obsahující šupiny vzácných savců v lékárnách. Podle Zoubka se ale dá očekávat, že se podobný sortiment přesune na černý trh.

Vzácné tvory neohrožuje jen čínská medicína. Například ve Vietnamu je jejich maso považováno za velkou delikatesu a prakticky každá země, v níž tato zvířata žijí, se potýká s jejich nezákonným lovem, uzavírá Zoubek.

Luskouni jsou od začátku letošního roku v centru pozornosti také kvůli kmenům koronavirů, které se našly v jejich tělech. Vědci zkoumají, zda obchod s těmito zvířaty mohl hrát roli v přenosu viru na člověka.

autoři: Martina Rasch , marz
Spustit audio

Související