Lidské vědění nemá strop, myslí si filozof Jinek
Vysokoškolský pedagog Jakub Jinek se specializuje na antickou filozofii, politickou filozofii a etiku. Říká, že lidské vědění nemá strop. Každá generace si musí „své“ antické autory znovu a znovu najít, a pak případně i „po svém“ osvojit.
Co nás s tímto obdobím rozkvětu i následného pádu civilizace, spojuje a co rozděluje? Moderuje Eva Hůlková.
Související
-
Problém naší vyspělé společnosti je, že se lidé honí za věcmi, které ani nechtějí, myslí si filozof
Co nám říká teorie her o lidské přirozenosti? Jsme predátoři, nebo dokážeme žít ve společnosti? Vyvíjí se během dějin postupně lidská povaha? Ptá se Petr Vizina.
-
Čím vynikal filozof Jan Sokol a proč bude české společnosti tolik chybět?
V polovině února zesnul Jan Sokol. Na filozofa, politika, pedagoga křesťana a výjimečnou osobnost vzpomínají ve Vertikále filozof Daniel Kroupa a historik Tomáš Petráček.
-
Filozof Petříček: Musíme myslet jinak, nespoléhat na zvyky praotců. Nedá se přemýšlet jako z 80. let
Vakcinační nacionalismus je pravděpodobně další fáze nacionalismu, říká filozof Miroslav Petříček. „Ale legrační je, že tato doba trochu ty nacionalismy odsouvá do pozadí."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.