Balancují mezi pouličním divadlem a novým cirkusem. Bratři v tricku si voskují kníry

Poslechněte si celé Hovory Lenky Buriánkové
Adama Jarchovského a Václava Jelínka z uměleckého uskupení Bratři v tricku poznáte podle navoskovaných dlouhých knírů. „S Adamem spolupracujeme už 15 let a hra Plovárna je prapůvodem toho našeho ,kníračství‘. Je volně inspirována Rozmarným létem a 20. léty, což byl i důvod, proč jsme si je nechali růst,“ říká Jelínek.
A dodává: „Kníry také oblažujeme ještě jednu naši spoluperformerku a akrobatku Kristýnu Vlčkovou. Plovárnu už moc nehrajeme, protože v poslední době neustále rodí kluky – už má čtyři.“
Úprava dlouhých knírů jim prý mnoho času nezabere, už je to rutina. „Já jsem dnes nevoskoval a jsem trochu zanedbaný,“ přiznává Jelínek se smíchem.
Duo performerů balancuje mezi žánry pouličního divadla a nového cirkusu.
„Nový cirkus už není tak exotický. V českých městech je hodně festivalů, cirkus se na umělecké scéně etabloval, postavil se po boku divadlu i tanci a vzniká víc příležitostí naši práci prezentovat,“ tvrdí Jarchovský.
„Chybí škola, která by nabídla intenzivní profesionální přípravu budoucím artistům. Máme centra i školy, které cirkus využívají jako nástroj pro práci s mládeží. Jejich cílem je hlavně osobnostní rozvoj,“ doplňuje Jarchovský, který se spolkem Cirqueon nabízí program do hodin tělocviku, kde si žáci osvojují umělecko-pohybový přístup prostřednictvím cirkusové pedagogiky.
Co dělají artisti v zimě, když se nevěnují vystupování? Co je baví na práci s publikem různého věku? Poslechněte si celé Hovory Lenky Buriánkové v audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.