Lidské tělo jako čistička? V interiérech dokáže odbourávat škodliviny
Mezinárodní tým vědců popsal, jak naše tělo v interiérech budov nejen vytváří, ale také odbourává chemické látky. Pomáhá mu s tím ozón. Článek o tom vyšel v odborném časopise Science.
Naše těla vypouští velké množství chemikálií. Badatelský tým se zabýval tím, jak reagují na přítomnost ozónu. Ozón je přítomný v našem okolí, přirozeně se tvoří v atmosféře. Uvnitř budov a místností vzniká třeba i v situacích, kdy používáme kopírku.
Čtěte také
Není vyloučeno, že vědci nově popsali způsob, jak dokážeme uklidit látky, které by nám později škodily. „Likvidujeme všechnu chemii v našem okolí,“ podotýká molekulární genetik a bioinformatik Jan Pačes.
Pro člověka totiž není přirozený stav být v izolovaném prostoru, kde nedochází k žádné výměně vzduchu.
Milion v milimetru
Do světa nevypouštíme zdaleka jen nejznámější oxid uhličitý nebo aerosoly. „V kůži máme aminokyseliny nebo tuky,“ vysvětluje chemik Petr Slavíček. Reakci těchto složek našich těl s ozónem vědci popsali.
Venku procesy, při nichž se odbourávají škodlivé chemikálie, probíhají jinak. Některé chemikálie smyje déšť.
Naše těla posílají do vzduchu volné, tzv. hydroxylové radikály, neutrální molekuly složené z kyslíku a vodíku. Zatím není zcela jasné, jak vznikají.
„V atmosféře jich je málo. Jeden milion v mililitru,“ upozorňuje chemik. Právě tyto sloučeniny zřejmě přispívají k odbourávání škodlivin v interiérech.
Vliv člověka
Studie podobného typu se dřív odehrávaly v přesně definovaném reaktoru. Šlo o to, aby do pokusu někdo nepřišel. To tentokrát autoři studie nedodrželi.
„Najednou přijde do místnosti člověk a chemie je hodně jiná,“ upozorňuje chemik Petr Slavíček. Právě v tomto bodě je studie podle něj cenná.
Čtěte také
To, že chemické procesy probíhají v interiérech jinak než venku, je podle něj podstatné i do budoucna.
„Kolem sebe vytváříme reaktivní obálku. Je možné, že nás chrání před patogeny,“ sdílí jeho pohled Jan Pačes. Zatím nevíme, jak tuto naši schopnost ovlivňuje větrání místnosti nebo používání čističek vzduchu.
Ochrana před patogeny
Venku procesy, při nichž se odbourávají škodlivé chemikálie, probíhají jinak. Některé chemikálie smyje déšť. Například ozón se venku rozpadá tím, že na něj svítí UV záření ze slunce.
V troposféře, vrstvě atmosféry nejbližší Zemi, ozón spíš způsobuje problémy. Je ve větším množství jedovatý a tvoří základ fotochemického smogu. „Když se v přímé koncentraci ocitne v kontaktu s rostlinami, živočichy či s námi, škodí,“ podotýká Slavíček.
Jaké chemikálie si vyrábí skupina lidí v místnosti? Co dokládá, že se myš a její bakterie vyvíjejí společně? Co odlišuje neandertálce od moderního člověka? Debatují molekulární genetik a bioinformatik Jan Pačes, chemik Petr Slavíček a herec Kajetán Písařovic.
Související
-
Menší požáry prospívají klimatu, zjistili vědci. Udrží uhlík v rašeliništích
Při velkých požárech unikají do atmosféry velká množství skleníkových plynů. Naopak malé požáry ale přírodě prospívají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.