Lidé doma pili začátkem pandemie méně alkoholu než dřív v baru. Rizikoví pijáci ale spotřebu zvýšili
Spotřeba alkoholu na počátku pandemie ve většině evropských zemí mírně klesla. Češi nebyli v tomto směru výjimkou. Naopak nárůst zaznamenali obyvatelé Irska a Velké Británie. Ukázal to mezinárodní dotazníkový výzkum, do kterého se zapojilo skoro 32 tisíc respondentů. Výsledek studie, na které se podíleli i čeští adiktologové, zveřejnil prestižní vědecký časopis Addiction.
Výzkum mapoval situaci, která v Evropě panovala loni na jaře, tedy krátce poté, co se jednotlivé evropské země vyrovnávaly s prvním lockdownem a kdy se poprvé zavíraly se restaurace, hospody a bary. Vědci zjišťovali frekvenci pití, objem vypitého alkoholu a takzvaného binge drinking, tedy pití nadměrných dávek alkoholu.
Čtěte také
Na rozsáhlém dotazníkovém šetření se podíleli také adiktologové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zajímali se hlavně o to, jestli spolu souvisí pití alkoholu a pokles finančního příjmu. A také o to, jestli lidé stres, který s pandemií přišel, zapíjeli. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 1500 respondentů z Česka.
Ačkoliv se v průměru konzumace alkoholu snížila, jde o pokles malý – výjimkou je Albánie. „Takže se dá říci, že se příliš mnoho nezměnilo,“ shrnuje adiktolog Miroslav Barták.
Lidé sice pili častěji doma, ale na druhou stranu šlo ve většině případů o menší množství, než které by vypili v restauraci nebo baru. A právě to vedlo k mírnému poklesu celkové spotřeby.
Výzkum ovšem ukázal, že rizikoví pijáci začali pít o něco více. „Pití alkoholu je zcela nevhodnou strategií zvládání stresu. Při řešení jakýchkoliv problémů je daleko lepší mít čistou hlavu,“ připomíná adiktolog Barták.
S problematickým pitím se u nás podle odhadů potýká 600 tisíc až milion lidí.
Více si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Alkoholismus po česku. Jeho počátky sahají do 18. století, dnes rizikově pije 1,5 milionu Čechů
Prvního klienta na záchytce u Apolináře v Praze přivítali po třech dnech od jejího otevření. Alkohol provází člověka odjakživa.
-
Alkohol po vakcíně nesníží její účinnost. Ale nadměrné pití může znásobit nežádoucí projevy
V době pandemie Češi pravidelně pijí nadměrné dávky alkoholu. Jeho přemíra ale může být problém ve chvíli, kdy člověk dostane vakcínu proti covidu-19. Proč?
-
Martin Žufánek: Mám z alkoholu respekt. Mrzí mě, když mi někdo vyčítá smutné lidské příběhy
„Součástí toho respektu je, že když vidím, že nade mnou na večírku začíná alkohol vítězit, tak se překonám a uteču. Málokdo to dokáže.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.