Létajícím dronem se nejdříve svezete za osm či deset let, říká jejich vývojář Zakucia
Drony považujeme sice za osobní dopravu budoucnosti, zatím se ale uplatňují především v jiných oblastech. Proč stále nejsou v ostrém provozu a kdy se konečně svezeme dronem, naznačí host Leonarda Plus vývojář dronů Ján Zakucia z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu.
„Náš projekt, který nazýváme MIYA, je určen pro městskou mobilitu. Zjednodušeně jde o aerotaxi,“ uvádí technik.
Čtěte také
Tento stroj přistává vertikálně jako vrtulník, ale většinu letu letí jako klasické letadlo. „Koncepčně jde o hornoplošník, který má ale překlopné křídlo se čtyřmi hlavními propulzemi, tedy motory, převodovkami a vrtulemi.“
Kabina dronu je určena pro čtyři cestující nebo 400 kg nákladu či jejich kombinaci. „Cestovní rychlost odhadujeme na 300 km za hodinu, dolet je 300 kilometrů. Maximální vzletová hmotnost je kolem tří tisíc kilogramů.“
„Náš stroj je víc podobný letadlu, v kabině budou čtyři cestující, ale ne pilot, protože od začátku je projekt koncipován jako autonomní létání.“
Jsou ve vývoji u několika světových firem, takže očekáváme, že budou k dispozici v průběhu dalších pěti let.
Ján Zakucia
Vývojáři počítají, že na krátkou vzdálenost by tento dron byl napájen z elektrické baterie. „Ale to je dnes maximálně 60 mil. Počítáme s doletem 300 kilometrů, proto nevystačíme čistě s bateriovým napájením.“
„Baterie v dronu tedy bude, ale půjde spíš o energetickou zálohu, nicméně energii na palubě letadla bude vytvářet buď turbína, turbomotor, nebo to může být využití vodíkových palivových článků.“
Nejdřív pro vojáky, potom do měst
Technici ale zatím ještě čekají na to, až se technologie vodíkových článků vylepší. „Jsou ve vývoji u několika světových firem, takže očekáváme, že budou k dispozici v průběhu dalších pěti let.“
Ve využití pro veřejnost nemůžeme očekávat rychlý nástup.
Ján Zakucia
Zatím se ukazuje, že je nejvýhodnější využít turbíny, která by spalovaly klasické letecké palivo. „Ale s takovým letadlem do měst nemůžeme, protože je zde důraz na ekologii. Proto asi jedna z nejrychlejších aplikací bude do vojenství, kde je zájem použít tento druh dopravy.“
„Očekáváme, že se baterie budou zlepšovat, ale predikce, že nárůst jejich fyzikálně-chemických vlastností bude prudký, se nekoná. Takže náš projekt koncipujeme jako hybridní a daleko větší ambice máme s použitím vodíkových palivových článků, což je ale běh na dlouhou trať.“
Čtěte také
Aktuálně jsou podobná letadla vyvíjena mimo jiné v USA. „Tam existují v prototypech a některá jsou už v posledních kolech certifikačních procesů.“
„Ale ve využití pro veřejnost nemůžeme očekávat rychlý nástup. Problémem jsou především neexistující provozní standardy pro taková letadla. Veřejné použití se očekává do osmi let, takže jako cestující počítejte osm, u nás deset let,“ shrnuje výhledy osobní dronové dopravy Ján Zakucia.
Kde se už s drony můžeme potkat? Jaké jsou přínosy a rizika využívání autonomních létajících strojů? Poslechněte si celé Leonardo Plus!
Související
-
Dron s křídly kolibříka a krajina z včelího vosku. I to nabídl festival Maker Faire v Liberci
Liberec v sobotu 8. října hostil festival moderního kutilství Maker Faire. V budově podnikatelského inkubátoru Lipo.ink u krajského úřadu se sešlo 35 místních tvůrců.
-
Létá vám nad hlavou dron? Pokud jste nedali souhlas, můžete volat policii, radí šéf aliance
„Nejlíp se s pilotem domluvte, že provádí protiprávní činnost. Pokud ho tedy vůbec uvidíte,“ říká Karas. Policie smí dron zabavit, pokuta může být i v milionech korun.
-
Vědci z Mendelovy univerzity vyvíjí speciální dron pro zemědělce. Pomáhat by mohl třeba při senoseči
Zefektivnit třeba hledání mláďat v poli při senoseči by mohl multifunkční dron, který vyvíjí na Mendelově univerzitě v Brně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.