Kamikadze drony jsou levné prostředky, které ale dokážou způsobit poměrně velkou škodu, popisuje analytik Šedivý
Centrem Kyjeva v pondělí ráno otřáslo několik explozí. Výbuchy přišly v době dopravní špičky. Podle starosty města Vitalije Klička útočily ruské bezpilotní letouny, a to v několika vlnách. Podle ukrajinských vzdušných sil se skoro čtyřicet dronů podařilo sestřelit. Jednalo se o tzv. kamikadze drony.
Bezpečnostní analytik a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý vysvětluje, že se z hlediska konstrukce jedná o klasické drony. Jejich cílem ale není monitorování situaci. „Tyto drony nesou trhavinu, která při nárazu exploduje. Případně může explodovat v určité výšce tak, jak je to naprogramováno. Logicky se může použít i nějaký další druh nálože.“
Čtěte také
„Nahrazuje raketu, která nese podobnou nálož, ale pochopitelně je to jiný nosič. Dron je mnohem levnější a velmi často splní téměř stejnou roli jako raketa s hlavicí nižšího výkonu.“ Takových dronů by Rusové v současné chvíli mohli mít několik stovek.
„Dron pak často řídí online operátor, který ho má neustále pod kontrolou, a tak může provést velmi přesný dopad naplánovaného letu. Máme ale také informace o tom, že řada těch ruských dronů a především ruské výroby byly nepřesné, neměli přesné navádění.“
Írán jako zdroj?
Jejich sodavatelem pro Rusko má být údajně Írán. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že EU bude hledat konkrétní důkazy, zda Írán skutečně ruské armádě drony dodává. „Jedná se o drony Šahed-136. Myslím, že tam je to bez jakýchkoliv diskusí, že je Írán Rusku poskytl... Ostatně Rusové se tím netají a Íránci také ne.“
Čtěte také
„Drony jsou sestřelitelné protileteckými prostředky, protože jde v podstatě o takové malé letadlo,“ vysvětluje Šedivý. Jejich rychlost a výška, ve které se pohybují, není moc velká, a tak je počet jejich sestřelů poměrně vysoký.
„Jsou to levné prostředky, které když se nedostanou na místo určení, tak to není tak velká škoda. Bohužel zase na druhou stranu jsou schopni při dopadu na plánované místo způsobit poměrně velkou škodu,“ shrnuje na závěr Šedivý.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.
Související
-
Rus po útěku do Turecka: Putina ať soudí tribunál, válka je strašný omyl
Jsme ve světě hlavním agresorem a s tou myšlenkou se těžko žije. Svěřuje se v rozhovoru pro Vinohradskou 12 Vasil.
-
Mít strach je normální, ale na začátku války to bylo napjatější, uklidňuje psychiatr Vevera
Strach? „První dny ruské agrese, kdy nebylo jasné, jak to dopadne, tak to bylo mnohem napjatější a nepříjemnější,“ myslí si psychiatr Jan Vevera.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.