Kysela: Vládnout se má přesvědčivě, ne vydávat z vnitřních mentálních prostor neodůvodněná opatření
Ústavní soud v pondělí konstatoval, že některá vládní opatření směrem k maloobchodům nebyla dostatečně odůvodněná. „Bohužel všechny tyto věci mohou přispět k celospolečenské krizi důvěry. Osobně upozorňuji vládu, že je třeba pořád zdůvodňovat, a to se bohužel úplně nedaří,“ přiznává v Pro a proti poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO). Ústavní právník Jan Kysela soudí, že ani před rokem důvěra ve vládu nebyla větší.
Podle Kysely je současná pandemie jen akcelerátorem situace: „Češi nemají úplně rádi politické strany. A protože tyto ovládají stát, může to dopadnout i na jeho vnímání občany.“
Čtěte také
A vysvětluje: „Žijete v zemi, kde je premiér trestně stíhán a v podezření střetu zájmů, což důvěře veřejnosti nesvědčí. Vláda by měla zapracovat na metodách komunikace, která je otřesná z hlediska toho, co se jak sděluje, kdo to sděluje a v jakou chvíli, jak popírá sdělení, odvolává odvolané a podobně. Ale jen tím se společnost nezhojí. To chce jen nekonečnou práci, která spočívá v řadě drobných kroků. Ale pokud o to nebudeme usilovat, nemůže to skončit dobře.“
Válková ale věří, že vláda Andreje Babiše (ANO) je dlouhodobě úspěšná. „Důvěra občanů se teď odvíjí od toho, jestli projdeme touto krizí dobře, nebo hůře, což si neodvažuji odhadnout. Sleduji s napětím kroky vlády a když můžu, tak upozorňuji ministry na dopady opatření na ohrožené skupiny,“ říká Válková a připouští:
„Někdy mi na to ministři neřeknou nic a nerespektují ta doporučení, ale někdy to upraví.“
Válková: Aby opozice nevzbuzovala nepokoj
„Vláda teď nepůsobí dojmem, že principy právního státu jsou pro ni to nejdůležitější, což jí nezazlívám,“ říká Kysela. „Ale navíc působí, že nejsou důležité, a to jí zazlívám. Když upozadíte právní hlediska, protože jste si osvojili optiku epidemiologů, tak to vede k tomu, že se základními právy nakládáte ne úplně citlivě.“
Čtěte také
A to je podle právníka ústřední sdělení Ústavního soudu a svými slovy poselství soudního rozhodnutí parafrázuje: „Já nezakazuji zavřít obchody, pokud přesvědčíte mě i veřejnost, že je pro to racionální důvod. Jinak to působí dojmem absolutní svévole, což je znakem despocie, nikoliv demokratického právního státu.“
Válková dodává, že rozhodnutí Ústavního soudu o protiprávnosti vládních opatření může vládě posloužit jako zvednutý ukazováček. „A třeba jako návod, aby příště taková opatření byla dobře zdůvodněná. Ale možná by to chtělo diskutovat i s právníky.“
Neměli bychom se teď vzájemně shazovat, když umírají lidé.
Helena Válková
„Také ale není dobře, aby opoziční politici tam, kde to není nutné, ještě více vzbuzovali nepokoj a neklid v této krizové situaci. Neměli bychom se teď vzájemně shazovat, když umírají lidé,“ žádá politička a zdůrazňuje, že veřejní činitelé, kteří porušili protipandemická nařízení, za to byli potrestáni.
„Přišel každý z nich o jednu důležitou funkci a u druhé se rozhodlo, že se to nechá na většinovém mínění těch, které mají řídit. Bylo to naprosto demokratické,“ shrnuje Helena Válková (ANO).
Čtěte také
„Proměňuje se obraz elity jako ne těch, kteří jsou primárně zavázáni sloužit společenství, ale jako těch, kteří velmi často využívají své funkce k vlastnímu prospěchu,“ namítá ústavní právník Jan Kysela a připomíná, že opozice opakovaně dávala najevo ochotu s vládou jednat o řešení pandemie.
A dodává: „Vládnete-li v demokratickém státu, máte vládnout transparentně, přesvědčivě, odpovědně, tak se nemůžete úplně zavřít do vnitřních mentálních prostor, ze kterých pak vycházejí ne úplně odůvodněná a ne úplně racionálně vnímaná kritizovaná opatření.“
Jakou roli sehrálo hnutí ANO v propadu důvěry veřejnosti k politikům? Poslechněte si vysvětlení Heleny Válkové i Jana Kysely v Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Konvalinka: Situace se vymkla kontrole, i když to neříkáme. A chováme se opačně než jiné státy
Podle biochemika Jana Konvalinky se epidemická situace v Česku vymkla kontrole. „I když to neříkáme, je to tak,“ konstatuje.
-
Pečinka: Třetina lidí je dnes na dně, třetina na polodovolené a ti poslední táhnou celou společnost
Česko podle Bohumila Pečinky dostalo v neděli čtrnáct dní k dobru. „Zodpovědnost za to, co bude, má ale výhradně vláda,“ zdůrazňuje komentátor časopisu Reflex.
-
Šéf sněmovny Vondráček: Zdravý rozum není chráněn Ústavou, ačkoli je to často ohrožená menšina
Podle předsedy Poslanecké sněmovny by se měli nejdříve dohodnout poslanci, protože jde o sněmovní volby. V prvním čtení by novela měla být schválena už v březnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.