„Kuchyňská“ chemie může pomoct výrobcům chytrých hodinek. Účinnost senzorů zlepší páry octa
Senzory ultrafialového světla jsou mnohem účinnější, když je na čtvrt hodiny vystavíme parám z octa. Výrazně v nich zlepšuje vodivost. Objev australských vědců může způsobit průlom v elektronice.
Mnohé nanomateriály vytvářejí elektrický proud, když na ně posvítíme. Na tomto principu fungují třeba diody. Díky parám z octa se zlepšily vlastnosti použitého materiálu. „Je to zásadní objev,“ vyzdvihuje nanochemik Petr Cígler.
Doteď se přitom do senzorů dávaly drahé kovy dovezené z Číny. Australští vědci ovšem použili široce dostupný a zdravotně nezávadný oxid zinečnatý, který vystavili právě výparům octa.
„Tento moderní materiál donedávna nebyl využitý,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka. Oxid zinečnatý naši civilizaci přitom provází už tisíciletí.
„Používá se v medicíně, do krémů proti akné nebo jako zinková běloba,“ vyjmenovává Cígler. Upozorňuje, že i v půdě jsou velké zásoby zinku.
„Jednoduché přístupy a velmi jednoduchá až kuchyňská chemie může dramaticky pomoci řešit sofistikovaných problémů,“ dodává Konvalinka.
Proč se může vývojářům chytrých hodinek hodit ocet? Mohl život vzniknout mezi kapkami deště? Na jakém principu funguje morfin? Debatují chemici Jan Konvalinka a Petr Cígler, spoluúčinkuje spisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Vědci napodobují život. Chtějí vyrobit materiály, které by se uměly opravit
O tekuté vodě pod bodem mrazu, tajemství pohybu medúzy a pokusech o umělý život. Debatují chemik Petr Slavíček, molekulární genetik Jan Pačes a spisovatel Arnošt Goldflam.
-
Vědci vypěstovali mikrobům svaly. Dá se z toho vyrobit odolná tkanina do neprůstřelných vest
Inženýři přiměli bakterie vyrábět odolné tkaniny z materiálu podobnému svalovým vláknům. Jsou desetkrát tenčí než lidský vlas, ale také mimořádně odolné a levné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.