Kristina Žantovská: Nedělám si iluze, ale chovám naději

24. leden 2024

Žádná předsevzetí natož iluze, že se svět přepsáním nějakých čísel může změnit. Sklízíme, co jsme zaseli, a to potřebuje svůj čas. Co nejmíň přispívá k dobrému a radostnému pocitu, je ale fakt, že sklízíme i to, co zaseli jiní, s nimiž jsme se na stejném poli nikdy nepotkali.

Má naděje se tedy může vztahovat jenom k tomu, že se okolnosti nezmění natolik, abych přestala ovlivňovat to, co mám ve svých rukách a za co nesu svůj díl odpovědnosti.

Čtěte také

Nepotřebuju, aby mi naději do žil vléval pan premiér. Žiju v realitě, vím, kolik stojí květák. A taky vím, že sezóna nesezóna na té ceně nic nezměnila. Debaty o tom, kdo za to může, hloubkové studie hledající viníka nebo spřažení kartelů, a jak to ještě chceme nazvat, přestávám poslouchat, protože ještě nezaznělo slovo, které by všechna ta zbytečná nahradilo a shrnulo.

Na jevišti tohohle tyátru se naparuje hamižnost jak Moliérův Lakomec. Ale kolem Lakomce vždycky poskakuje Sluha, který občas schytá od svého pána ránu nebo kopanec, ale nakonec na toho páprdu vždycky vyzraje.

Raději být než mít

Zkrátím to, ten květák si prostě nekoupím ani jemu podobný tovar. Vím, jaká je jeho skutečná cena. Obchodníci a analytici trhu na mě vystartují s tím, že podrážím ekonomice nohy, protože tím klesá spotřeba. A spotřeba je potřeba.

Čtěte také

Ptám se proč? Proč se perpetuum výroby nezpomalí, když je všeho tolik? A proč mám spotřebovávat, když je cena zlodějská? Pořád si mám z čeho vybrat a toho, co nepotřebuju, je zatraceně víc než toho, bez čeho nepřežiju.

Těsně před Vánocemi nacpaným Lidlem projížděl s velkým vozíkem drobný starý pán. Takový malý dědeček. Zastavoval u regálů s potravinami všeho druhu, dlouze si je prohlížel a pak jel dál. Na dně vozíku měl jeden citron a jeden banán.

Vzpomněla jsem si na svou babičku, které jsem o Vánocích vždycky přivážela citrony, ty jediné na zahradě nevypěstovala. Všechno ostatní měla, protože to uměla uvařit, upéct i zavařit. Zažloutlé citrusy uchovávala ve spižírně až do Hromnic. Kůra se scvrkla na tenounkou krustu, ale uvnitř bylo šťávy habaděj.

Čtěte také

Z jakéhosi sociologického výzkumu (věřme, že fundovaného) nedávno vyplynulo, že se preference lidí mění. Mnohem víc si váží času, který tráví s blízkými – rodinou a přáteli –, a klesá jejich potřeba mít, řekněme, nadstandardní věci čili vydělávat na to, aby si je mohli koupit.

Raději být než mít. Chtějí volný čas a kvalitně ho společnými zážitky prožít a naplnit. Víc času na život znamená slušnou práci, která uspokojuje, ale ne kariérní zápřah od nevidím do nevidím. (Koneckonců to bylo podstatou protestů mladých lékařů).

Kyvadlo, zdá se, dosáhlo svého vrcholu a teď se pomalu zhoupne na druhou stranu. V tom já vidím skutečnou naději.

Autorka je publicistka a divadelní dramaturgyně

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.