Kristina Žantovská: Neboj, to se naučíš
„Neboj, to se naučíš. Každý kytarista se to naučil.“ Tatínek vedl za ruku kluka, asi desetiletého, který nesl na zádech futrál s kytarou. Asi ho vyzvedl z hudebky, asi tam nešlo všechno tak, jak by malý kytarista chtěl, svěřil se tátovi a ten to nepovažoval za žádné selhání. Uklidňoval ho, že se nic světoborného neděje, že se to, co ještě neumí, naučí.
Čtěte také
Viditelně nespěchali, v jejich chůzi nebyl žádný stres. Dívali se na sebe. Kluk neměl tvář staženou strachem a táta klidným tónem mírnil jeho obavy. Vzájemná důvěra byla téměř hmatatelná. Pak stoupli na jezdící schody do metra a pomalu mi zmizeli z očí.
Měla jsem pocit malého zázraku a velké vděčnosti za to, že jsem svědkem takové situace, zvláště v době adventu, kterému se připisuje všelicos, co je pro většinu lidí nesplnitelné.
I opačný příklad
A pak se mi vybavila jiná situace. V polovině zasněženého svahu v rakouských horách chata, taková ta vyvařovna a nálevna a toaleťárna, která zavírá s poslední lanovkou.
Čtěte také
Vždycky zapařená, jak se z lyžařských bund a čepic odpařuje mráz. Kde o kachlovou podlahu drnčí rozepnuté lyžáky a všichni mají červené nosy a tváře jako klauni. Jiný táta, jiný kluk, přibližně stejně starý jako kytarista, seděli nad talíři kouřící gulášové polévky.
„Prosimtě, kdes byl? Řekl jsem, kudy jedeme a pak čekám dole jak dlouho a ty nikde. Jseš nemožnej.“ Kluk mlčel a koukal do talíře. „No, co mlčíš? A jez! Nebudem tady vysedávat.“ Kluk vzal do ruky lžíci, ale bylo to horké. „No, tak foukej, proboha!“ Pak táta teatrálně vykřikl: „Ty snad nejsi ani můj syn!“
Čtěte také
Vzala jsem si talíř a šla si sednout jinam a přitom si domýšlela příběh. Kde je maminka toho kluka? Jela s nimi a zůstala v hotelu nebo snad ani nejela a táta vyvezl syna do hor sám? Střídavá péče? Anebo je to úplně obyčejný příběh, rodina funguje podle vzorce: táta je nadsamec a všechny sekýruje. A syn musí být, přirozeně, jako on.
Co si z takového nákladného výletu – jako výčitka se hodí kdykoli: Vždyť jsem ho vzal na hory do Rakouska! – takový kluk odveze? Především to, že nesplňuje tátovy nároky a představy, jakým by měl být, a hlavně, že snad ani není jeho syn! Že je k ničemu.
Nezralí rodiče ničí dětem životy
U nás se prý děti musí chránit především před svými rodiči. Zaznamenala jsem tenhle názor/zkušenost v jednom dlouhém rozhovoru s psychologem Ptáčkem, který jsem si pustila až po jeho náhlém úmrtí. Vím, že je to zjednodušení, když se taková nepříjemná pravda řekne jednou větou.
Čtěte také
V rozhovoru ale psycholog vysvětloval, že nezralí rodiče, zvláště když se rozvádějí – a taková je téměř polovina sňatků v Česku –, dokážou dětem poničit život. Pokřivit je, zbavit je jistoty a důvěry, kterou v dětství tolik potřebují. Pak už není prostor ani na lásku, pokud ji přes nenávist jeden k druhému ještě vůbec cítí.
Sleduju, jak se k sobě lidé chovají, sleduju jejich chůzi, gesta, mimiku, co tělo vyjádří i když nepadne ani slovo. Pro práci v divadle jsou to cenné rešerše. Často mám pocit, že by se pozorováním měli zabývat i odborníci, vyrazit do ulic, barevně si označit dospělé jedince podle stavu nezralosti a nabídnout jim okamžitou pomoc, než bude pozdě.
Hodiny dospělosti. Začít by se dalo tím, že tlačit děti k vlastnímu obrazu, je k ničemu, že si své ambice mají nechat ve vlastní kapse. To by mohlo být pro mnohé rodiče tím nejlepším novoročním předsevzetím.
Autorka je publicistka a divadelní dramaturgyně
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka