Koupit byt teď, nebo raději počkat? Poradí ředitel realitky Jan Sachr
Chystáte se koupit vlastní byt? Nejsou ale současné astronomické ceny zrovna „váš šálek kávy“? Jak se vyvarovat nejčastějších chyb?
„Předpokládám, že růst cen bytů skončí. Ale ještě si na to počkáme tak 2−3 roky,“ říká ekonom a ředitel realitní kanceláře Jan Sachr. Odhaduje, že pak by mělo dojít nejdřív ke stagnaci a pak začnou ceny klesat. Pomalu a ne všude.
Záleží totiž na místě, kde chcete koupit či prodat. Že by se ale nějak výrazně snižovaly ceny třeba v centru Prahy, to nečekejte. Spíš se na realitní trh dostanou nemovitosti, které lidé koupili na investici a náklady spojené s jejich udržováním se jim přestanou vyplácet.
Je vůbec reálné, abychom si někdy i v budoucnu koupili nemovitost za její skutečnou hodnotu? Sachr na to odpovídá „šalamounsky“:
Cena je vždy řízena nabídkou a poptávkou. I vy si můžete koupit byt nebo dům přesně podle vašich požadavků a přání. Ale do situace, kterou jsme tady měli před zhruba pěti lety, se už asi nedostaneme.
Jan Sachr
Trh není v rovnováze
Hypotéky jsou nejdražší za tři roky, Češi si v průměru půjčují přes dva miliony
Hypotéky dál zdražují. V prosinci dosáhla průměrná úroková sazba 2,19 procenta, vyplývá z dat společnosti Hypoindex. Úvěry na bydlení jsou tak nejdražší za poslední tři roky. Češi ale zájem o hypotéky s rostoucí cenou úvěrů, ani cen nemovitostí neztrácejí. Stoupá ale částka, kterou si od bank půjčují.
Tehdy se v menších městech prodávaly byty za ceny, za které je ani nejde postavit. „Trh nebyl v rovnováze, ale to není ani dnes. Ale z opačného důvodu,“ tvrdí Sachr. Jak tedy „správně“ postupovat, když už jste se rozhodli „jít“ (zřejmě) do hypotéky a vlastního bydlení?
„Nejlíp s prověřeným partnerem, který nemovitostem rozumí. Sice vypadá lákavě, pokud se pro koupi rozhodnete přímo na obhlídce a následně požádáte právníka o sepsání smlouvy. Nebo pokud nedej bože uvěříte realitce, kterou jste nikdy dřív neviděli, že vám připraví kvalitní kupní smlouvu. Jsou lidé, kterým to vyjde, ale přece jen je to transakce, kterou děláte jednou, dvakrát za život.“
Sám ředitel realitky kupoval byt asi před šesti lety. Na ten „správný“ čekal asi rok, přitom ale stále hledal a analyzoval a pak se musel rozhodnout během dvou dnů.
Bylo to ale velmi nepříjemné rozhodování pod tlakem, které nakonec vyšlo. Dnes hledám rodinný dům už 1,5 roku, protože se cenové relace teď nějak úplně nepotkávají s mou představou a taky s reálnou hodnotou nabízených realit.
Jan Sachr
Na co dát pozor?
Zajímat by vás měl třeba nabývací titul. Nebojte se zajít na katastr, kde si můžete nechat vytisknout historii všech smluv k vytouženému bytu. Jestli někdo v minulosti náhodou neudělal nějakou chybu a teď může vaše vlastnictví zpochybnit.
U prodeje nemovitostí je pak dobré zaostřit na úschovu financí od kupujícího. „Do nedávna se nejčastěji dávaly peníze do úschovy u notáře, ale po dvou případech z posledních zhruba 10 let, kdy je někdo zpronevěřil, je výhodnější zvolit bankovní úschovu. Alespoň já bych to tak udělal,“ dodává ředitel realitní kanceláře a ekonom Jan Sachr.
Související
-
Ceny bytů výrazně stouply. V Ostravě byl loni nárůst až...
V Ostravě nebývale vzrostl zájem o koupi bytů. Podle realitních makléřů loni jejich cena stoupla až o 30 procent. Přispěly k tomu výhodné hypotéky i lepší finanční ...
-
Rusové odcházejí z Karlových Varů. Ceny tamních bytů klesají
Odchod ruských investorů snižuje ceny nemovitostí v Karlových Varech. Zatímco jinde ceny bytů rostou, v lázeňském městě za poslední roky naopak byty v novostavbách ...
-
Nemovitosti jako bankomat. Firma poskytující zpětné hypotéky získala od ČNB licenci
Od září 2015 funguje na tuzemském trhu společnost, která nabízí takzvané zpětné hypotéky. Nově od České národní banky získala licenci jako nebankovní společnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.