Korzárky a bukanýři. Vydejte se s legendárními piráty do neprozkoumaných vod

Pirátky byly všude: v Karibiku, na Baltu i v Asii. A byly nebezpečné

19. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Mary Readová (1685 - 1721) a Anne Bonnyová (1702 - 1782) | Foto: Photo researchers / Profimedia

Svět námořního pirátství rozhodně nebyl jen světem drsných mužů (3. díl z 3)

Předchozí díl
Následující díl

Jeden ze starých pirátských kodexů zakazoval ženám přístup na palubu pod trestem smrti – nikoli pro ženu, ale pro muže, který by ji na loď přivedl. Kapitáni pirátských lodí si uvědomovali, že žena by se mohla stát příčinou mnoha rozepří. Skutečnost ale byla jiná a nešlo jen o prostitutky, které se tu a tam na paluby pirátských lodí dostaly. V řadě případů to byly statečné bojovnice a výjimkami nebyly ani kapitánky pirátských lodí. 

Mezi nejznámější pirátky patří Mary Readová v Karibiku, Elis Eskilsdotterová na Baltu a legendární paní Čing ve Žlutém moři. 

Mary Readová a Anne Bonnyová

Mary Readová (16851721) byla odmalička vychovávána jako chlapec. Se svojí „ženskou identitou“ neměla problém, jen vnímala, že pro muže byl život na přelomu 17. a 18. století přeci jen jednodušší.

V přestrojení za muže se nechala naverbovat do britského královského námořnictva a po velmi krátké mezihře, kdy žila jako manželka hospodského, si opět oblékla kalhoty a stala se součástí posádky piráta Jacka Rackhama. Krutostí byla pověstná, však to byla ona, která se nechtěla vzdát při zadržení a povzbuzovala piráty k odporu. Marně, zemřela ve vězení.

Jack Rackham (1680-1720), anglický pirátský kapitán známý také jako Calico Jack

Elise Eskilsdotterová (asi 14001483) je dokladem, že pirátství nekvetlo zdaleka jen v Karibiku. Její manžel dánský šlehtic Olav Nilsson přepadával se souhlasem krále německé obchodní lodě v Baltu během dánsko-hansovní války.

Jenže po konci války jaksi „zapomněl na pravidla“ a přepadával lodě dál. Zabili ho společně s bratrem i synem, takže Elis přišla během chvíle o část mužského příbuzenstva.

Spíš z pomsty než z nedostatku peněz převzala manželovu živnost a přepadávala německé lodě. Zemřela v podstatě na vyčerpání.

To legendární paní Čing v 19. století ve Žlutém moři, to byl jiný případ. I ona převzala pirátskou živnost po manželovi, ale rozhodně nepracovala v malém: během let se její soukromá pirátská flotila rozrostla na 800 lodí a 70 tisíc bojovníků.

Bylo to velké a nebezpečné sousto i pro čínského císaře, který nakonec kapituloval: zlegalizoval pirátce Čing celý naloupený majetek, dostala k užívání rozsáhlé panství, obdržela šlechtický titul a stala se dámou z lepší společnosti.

Poslechněte si reprízu pořadu z ledna 2025.

autor: David Hertl | zdroj: Český rozhlas