Koronavirus v Bělorusku: Lukašenko doporučuje česnek a cibuli. Pomoc Ruska posílí vliv Moskvy v zemi, říká redaktor Harzer

15. duben 2020

Světová zdravotnická organizace vyzvala Bělorusko, aby přijalo nová opatření pro zpomalení šíření nákazy koronavirem. Ta v zemi vstupuje do nové fáze a začíná se šířit v Minsku a dalších regionech. Prezident Alexandr Lukašenko donedávna situaci zlehčoval a svým lidem vzkázal, že hokej, vodka a tradiční sauna jsou nejlepším lékem.

„Lukašenko opakovaně odmítl vyhlásit omezení vycházení a další karanténní opatření... Místo citronu a zázvoru doporučil lidem běloruský česnek a cibuli,“ říká na Plusu redaktor serveru Seznam Zprávy Filip Harzer.

Čtěte také

S rostoucím počtem případů nákazy se situace změnila a poslední údaje mluví o potvrzené nákaze u více než 3200 lidí. „Rozběhlo se sice testování, ale zároveň se dál v Minsku trénuje velká armádní přehlídka ke květnovému dni vítězství.“

Bělorusko také neuzavřelo veřejná sportoviště. „Lidé dále chodí na fotbal i hokej... Sám Lukašenko se svým prezidentským týmem vyhrál pohár v turnaji, který sám organizuje, a na tribunách se normálně fandilo.“

V zemi ale přes 150 tisící lidí podepsalo internetovou petici, jejíž autoři upozorňují na nedostatek ochranných pomůcek a žádají karanténní opatření, uzavření škol a omezení chodu podniků.

Navzdory státní propagandě, která epidemii velmi zlehčuje, se mezi Bělorusy vzedmula vlna solidarity, lidé vyrábějí roušky a rozvážejí je do nemocnic, spojily se charity, blogeři, aktivisté a vybírají se peníze na podporu chodu zdravotnictví.
Filip Harzer

„Ulice Minsku se vyprázdnily, některé podniky jsou zavřené, část lidí nosí roušky a udržuje mezi sebou vzdálenost, navzdory státní propagandě, která se těmto opatření vysmívala jako zbytečné hysterii.“

Čtěte také

Běloruská ekonomika, je závislá importu levné ropy a zemního plynu z Ruska a exportu ropných produktů, zejména do Evropské unie, připomíná novinář.

„Už před koronavirovou krizí začala ekonomika zpomalovat, teď jí hrozí propad až o 10 %. Vláda zatím zvýšila dohled nad růstem cen, pracuje prý na hospodářském balíčku... Na pomoc soukromým firmám stát peníze asi nedá, protože je mít nebude.“

Země už poprosila o pomoc Evropskou unii, od které může dostat 60 milionů eur. Možná je i půjčka od Mezinárodního měnového fondu.

„Jakákoliv pomoc Ruska se zvládnutím epidemie bude nejspíš podmíněna posílením vlivu Moskvy a vyšší integrací. Počítá se, že může dojít k likvidaci zbytku běloruské suverenity,“ konstatuje Filip Harzer.

Spustit audio

Související