Konvalinka: Teplo a slunce koronaviru nesvědčí. I tak dodržujte všechna doporučení, prosím
Stávající restrikce kvůli šíření koronaviru platí i přes Velikonoce. Vláda rozhodla, že na Velký pátek budou zavřeny všechny obchody. Biochemik Jan Konvalinka připouští, že v tomto kroku logiku nevidí. „Tomu rozhodnutí nerozumím. Mám ale hrozně nerad brblání nad opatřeními. Jsou nutná. Jsme na tom opravdu hodně špatně,“ připomíná.
Konvalinka přiznává, že má obavy z toho, že rozhodnutí povede k větší koncentraci lidí v obchodech v otevřených otevíracích hodinách.
Čtěte také
„Pro nás křesťany je Velký pátek samozřejmě svátek, takže já bych stejně ten den nakupovat nešel, ale asi dát tu možnost lidem by možná bylo rozumnější. Já bych to spíš, podobně jako to dělali Němci, rozprostřel na delší období,“ naznačuje prorektor Univerzity Karlovy.
„Ale ještě jednou, pojďme to vydržet a moc nebrblat,“ vyzývá.
Držte se doporučení epidemiologů
Konvalinka také upozorňuje, že přestože existují vědecky podložená data o tom, že se riziko nákazy koronavirem v teple snižuje, rozhodně to neznamená, že by lidé mohli odložit respirátory.
Čtěte také
„Je spousta prací, které vliv teplého počasí na koronavirus řeší, jak z Indie, tak z Afriky i z Evropy. Teď už jich máme hodně. Jako obvykle si musíme zvyknout ve vědecké literatuře na nejrůznější výsledky, ale myslím, že konsensus je ten, že teplo šíření koronaviru nesvědčí. A ještě méně mu svědčí UV záření,“ vysvětluje.
Zároveň upozorňuje, že by lidé i v slunečném a teplém počasí měli opatření dodržovat. „Prosím, držte se všech doporučení epidemiologů,“ dodává.
Zatáhnout univerzitu do politického boje
Konvalinka na Plusu také informoval, že rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima už odpověděl prezidentovi Miloši Zemanovi na žádost o prozkoumání ruské vakcíny Sputnik V a posouzení, zda je vhodné ji v Česku používat.
Čtěte také
„Pokud vím, rektor napsal prezidentovi v pondělí. A asi by bylo správné, aby na to reagoval pan prezident a neměl by se dozvídat odpověď ze sdělovacích prostředků. Za sebe mohu jen zopakovat to, co jsem už říkal. Sputnik považuji za vědecky vynikajícím způsobem vymyšlenou vakcínu. Nepochybuji o tom, že výsledky publikované v prestižním časopisu Lancet jsou správné,“ naznačuje.
Biochemik a výzkumník Akademie věd Jan Konvalinka odpovídá i na vaše otázky. Pošlete nám své dotazy související s novým typem koronaviru na e-mailovou adresu plus.koronavirus@rozhlas.cz.
Připomíná, že souhlasí s tím, že by se celá záležitost neměla politizovat. „K vakcíně Sputnik bychom se měli chovat úplně stejně jako ke všem ostatním vakcínám a nechat ji řádně schválit Evropskou lékovou agenturou,“ míní.
Biochemik vysvětluje, že pro použití v Česku existuje i možnost, že by vakcínu na doporučení Státního ústavu pro kontrolu léčiv schválil mimořádným způsobem ministr zdravotnictví.
„Ale já tady naprosto souhlasím s ministrem Janem Blatným (za ANO), že to nechce udělat. A za svoji osobu říkám, že v tomhle vidím pokus zatáhnout univerzitu do politického boje. To nepovažuju za správné,“ soudí Jan Konvalinka.
Celý rozhovor Barbory Tachecí s Janem Konvalinkou si můžete poslechnout ze záznamu. Mluvili spolu mimo jiné o novém léku proti covidu od firmy Pfizer.
Související
-
Způsob, jakým vláda řídí očkování v Česku, není etický, umírá kvůli tomu víc lidí, míní etik Černý
Za neetické považuje David Černý třeba hromadné očkování učitelů na úkor ohrožené skupiny starých lidí. Anebo přednostní očkování policistů a hasičů.
-
Bez sekvenování koronaviru může přijít vniveč očkování i promořování. Vědci teď žádají stát o peníze
V Česku s pravidelným mapováním genetických změn koronaviru v potřebném měřítku teprve začínáme. Vědci žádají stát o finanční podporu.
-
Příběh nepotřebných stříkaček. Reportérka popisuje nákup pomůcek na očkování, které leží ladem
Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou serveru iRozhlas.cz Kristýnou Guryčovou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.