Konvalinka: Hnutí odpíračů vakcín je nebezpečné, navíc když se blíží čtvrtá vlna
Počet nových případů koronaviru v Evropě i v Česku opět roste a odborníci varují před čtvrtou vlnou. Biochemik Jan Konvalinka uklidňuje, že nárůsty v mezitýdenním srovnání nejsou tak dramatické a máme i nízký počet hospitalizovaných: „V ideálním světě bychom měli stoprocentní proočkovanost a žádné nové případy. Ale já bych byl docela spokojen se světem, kde jsou lidé občas nakažení, ale nejsou v nemocnicích a neumírají,“ podotýká v pořadu Osobnost Plus.
Zároveň však připouští, že čtvrtá vlna se skutečně blíží, a to kvůli mutaci delta, která je mnohem infekčnější než původní koronavirus i takzvaná britská mutace. „Zdá se, že i častěji vede k hospitalizaci, byť může být i horší pokud jde o chorobu, kterou způsobuje,“ uvádí.
Čtěte také
Delta mutace už tvoří většinu vzorků z Prahy a velkých měst, Konvalinka ale přesto zůstává optimistou, protože situaci prý konečně máme ve svých rukou.
„Je kriticky důležité, abychom naočkovali zejména ohroženou část populace, a potom z toho bude respirační choroba, která už nebude plnit nemocnice a nutit nás do lockdownu. To je podstatné.“
Vedle očkování i nadále doporučuje nošení roušek, zejména v prostředcích městské hromadné dopravy a v uzavřených prostorách. Hlavně tam, kde se potkávají lidé, kteří se jinak nesetkají. „Na pracovišti je to paradoxně méně důležité než v nákupním centru či samoobsluze,“ vysvětluje.
Pokud se šiřitelé nesmyslů o škodlivosti a nebezpečnosti očkování prosadí u velké části našich spoluobčanů, začnou na podzim umírat lidé.
Jan Konvalinka
Pokud se tohle všechno podaří, nemusíme podzimní vlnu ani zaznamenat, protože nemocnice nebudou plné. „Pokud se šiřitelé nesmyslů o škodlivosti a nebezpečnosti očkování prosadí u velké části našich spoluobčanů, začnou na podzim umírat lidé, a to úplně zbytečně, protože na rozdíl od loňského roku máme nástroj, jak je ochránit,“ zdůrazňuje.
Restrikce pro neočkované?
Některé státy už začaly opět zpřísňovat protiepidemická opatření, což vzhledem k míře proočkovanosti například ve Francii považuje Konvalinka za logické. V zemi se během dvou týdnů ztrojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem a prezident Emmanuel Macron oznámil povinné očkování pro zdravotníky.
Čtěte také
„Máme zde desítky procent ohrožených obyvatel, kteří odmítají očkování z iracionálních důvodů. Což by mohla být jejich věc, ale není, protože je to infekční choroba a mohou ji šířit na nevinné lidí, kteří se ani třeba očkovat nemohou, a stát pak musí reagovat. Já už si ten lockdown opravdu nepřeji,“ deklaruje Konvalinka.
Kromě povinného očkování chtějí ve Francii zavést i omezení pro neočkované. „Dokonce se mluvilo o tom, že nebudou smět jezdit určitým typem vlaků a celá řada dalších restrikcí, což je ještě více sporné než povinné očkování, kterých už teď máme spoustu,“ doplňuje.
Vakcíny fungují a jejich vedlejší účinky jsou naprosto minimální.
Jan Konvalinka
„Máme zde hnutí odpíračů očkování a vědy, které je potenciálně nebezpečné, a myslím, že s tím musíme pracovat. Nejedná se jen o covid, ale o hlubokou nedůvěru,“ upozorňuje expert.
Během pandemie se totiž ukázalo, že míra důvěry v politický systém, elity i jeden ve druhého velmi dobře koreluje s tím, jak se země vyrovnaly s nákazou – severské a západní země obecně mnohem lépe než jih a východ Evropy.
Vakcíny fungují
„Jsou věci, které jsou vyvrácené a je velmi nezodpovědné je šířit. Vakcíny fungují. Dostaly je 3,5 miliardy lidí a fungují tak dobře, jak jsme si před rokem ani netroufali doufat. Mají naprosto výjimečně velmi malé vedlejší účinky, frekvence je 1:100 000 nebo 1:1 000 000,“ vysvětluje.
Právě to je podle Konvalinky jedním z pádných argumentů pro ty, kteří nad očkováním stále váhají. Poukazuje na to, že ve Spojených státech za květen zemřelo na covid 18 tisíc lidí, z toho 99,2 procent z nich nebyli očkovaní.
„Teď už prostě není pochyb a nelze to popřít, že vakcíny fungují a jejich vedlejší účinky jsou naprosto minimální,“ uzavírá expert.
Celou Osobnost Barbory Tachecí si můžete poslechnout ze záznamu.
Související
-
Konvalinka: Je tady etická, právní a morální otázka. Omezíme se kvůli těm, kdo se nechtějí očkovat?
„Je to riskantní postup. Ale obhajitelný. Jsem rád, že to někdo vyzkouší za nás. My ale nejsme v situaci, kdy to můžeme udělat,“ říká Konvalinka o rozvolňování v Britáii.
-
Konvalinka: Zvorali jsme to, delta mutace je tu dřív, než by měla. Potřebovali jsme čas na očkování
Rodiče by neměli váhat s očkováním dětí, radí biochemik Jan Konvalinka. Za hlavní problém ale označuje, že v Česku je přes 600 tisíc lidí na 60 let, kteří očkováni nebyli.
-
Konvalinka o kombinování vakcín: Mělo by to fungovat lépe. Zatím to není ověřeno, ale věřím, že bude
Třetina zemřelých s mutací delta v Británii byla očkována. „Ano, je to tak, i očkovaní mohou zemřít. Ta čísla jsou ale extrémně nízká," upozorňuje Jan Konvalinka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka