Komentátor Fischer: Babiš přestal dělat klasickou politiku. Teď se naladil na vibraci ve společnosti

10. červenec 2024

Andrej Babiš (ANO) se minimálně rétoricky přiklání k jednoduchému nacionalismu, který stál za dvěma světovými válkami, je přesvědčený analytik a komentátor týdeníku Euro Petr Fischer. „Patrioti pro Evropu nemají pozitivní politiku. Kdyby ji měly, tak by manifest samozřejmě vypadal tak, že by na začátku bylo ‚co chceme‘,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus.

„Babiš byl v politice už vším. Chameleonovi došly barvy a i slepý začnou vidět, že žádná barva není jeho vlastní. Že není ničím, aby mohl být vším,“ napsal Fischer na sociální síť X. 

V pořadu Osobnost Plus vysvětluje, že je to hrozba pro hnutí SPD Tomia Okamury. 

Protože Tomio Okamura posledních deset let skoro nic nedělá, jeho rétorika už se opotřebovala. První náznak jsou samozřejmě volby do Evropského parlamentu, kdy SPD výrazně ztratilo, dostalo se na šest procent a v průzkumech klesá dolů,“ hodnotí snahy nejvíce radikální strany v současném českém parlamentu a dodává:

„Andrej Babiš teď evidentně naznal, že je to to nejjistější, na co teď může vsadit, aby ještě mohl zabrat širší pole v české politice. 

Šéf hnutí ANO by přitom nemusel dopadnout podobně jako bývalý sociálně demokratický premiér Jiří Paroubek, který tak dlouho přebíral voliče všech ostatních, až neměl s kým utvořit koalici.

Podle Fischera se totiž politika od té doby změnila. „Myslím, že když Andrej Babiš vstupoval do politiky, tak ještě přemýšlel trochu jinak. Pořád měl pocit, že politické pole se nějak rozparcelovává. Klasicky konzervativní, liberální, pravá, levá – nějak se v tom snažil orientovat. V poslední době zjistil, že voličské skupiny se formují jiným způsobem,“ myslí si publicista.

„Ono to trochu připomíná film Brexit s Benedictem Cumberbatchem, který v něm hraje Dominika Cummingse, poradce Borise Johnsona, který se snaží Johnsonovi pomoc v přesvědčení, že brexit je dobrá věc. Tam je hezká scéna, kdy Benedict Cumberbatch klesá uchem k zemi a slyší vibraci společnosti,“ přibližuje.

„A o tu vibraci jde. Andrej Babiš zjistil, že ta vibrace je zrovna namířena tímto směrem, tak tam prostě vykročil. Zjistil, že je to trend i v Evropě, že to funguje, že to kumuluje protestní hlasy. Lidi, kteří jsou nespokojení s celkovou situací ve světě, se svojí vlastní situací doma,“ popisuje Fischer současné voliče, na které se hnutí ANO teď zaměřuje.

Babiš si myslí, že takhle získá větší moc než doposud. Řekl bych, že je to v tomto stylu filmu Brexit, úplně následuje návod,“ glosuje komentátor. 

„Nepřináší to voliče“

Podle Fischera je v současnosti možné obrátit orientaci strany o 180 stupňů a pořád mít spokojené voliče, pokud se naladíte na vibraci, která je ve společnosti nejsilnější. „To Andrej Babiš koneckonců dělá. A přestal dělat politiku,“ srovnává komentátor. 

Ze začátku své politické kariéry, tedy zhruba v letech 2013 nebo 2014, se Babiš věnoval klasické stranické politice, hodnotí Fischer: „To znamená určitá stanoviska, program, ideologické postoje, názory, že stojíme víc vpravo a podobně.“  

„Pak od toho úplně upustil, protože zjistil, že to nefunguje a nepřináší to voliče. Takže našel novou vibraci, na kterou se nalaďuje. Ta vibrace se mírně proměňuje, takže je mu trochu jedno, jestli je levicový, nebo pravicový. Zkrátka, jak on říká: ‚Řeším problémy lidí. Jsem tady pro lidi‘,“ shrnuje.

Komentátor také upozorňuje, že to není výmysl Andreje Babiše. „Úplně stejným hlasem mluví i hnutí, se kterými se spojil v Evropském parlamentu, například hnutí Marine Le Penové (Národní sdružení). Oni mluví podobným způsobem,“ připomíná.

Pozitivní politika?

V manifestu nové frakce Evropského parlamentu, Patrioti pro Evropu, kam nyní Babišovo hnutí ANO vstoupilo, je například napsáno: „Jde nám o upřednostňování suverenity před federalismem, svobody před příkazy, míru před válkou“. Podle Fischera je to pokus vytvořit nepřítele, proti kterému se staví.

Čtěte také

„Patrioti pro Evropu nemají pozitivní politiku. Kdyby ji měli, tak by manifest samozřejmě vypadal tak, že by na začátku bylo ‚co chceme‘, ne ‚proti komu bojujeme, proti komu se stavíme‘. Je evidentní, že celé hnutí je proti něčemu. Paradoxní je, že to je proti centralizující se Evropě. A přitom řada lidí, kteří jsou součástí Patriotů pro Evropu, jsou ti, kteří Evropu spoluurčovali,“ upozorňuje.

Zmiňuje právě Babiše nebo maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Samozřejmě ti ostatní, kteří se k té úplně nejvyšší moci ještě nikdy nedostali, mohou říct: ‚Ano, my bychom tu Evropu udělali jinak‘. Ale pokud jsou to lidé jako Andrej Babiš nebo Viktor Orbán, kteří spoluurčovali podobu Evropy, mohli se postavit na odpor úplně jiným způsobem – Orbán to dělá velmi často při vyjednáváních tak, aby pro sebe kumuloval co největší politické zisky. Andrej Babiš to, pokud vím, neudělal nikdy,“ uzavírá Fischer.

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus v nahrávce v úvodu článku.

autoři: Barbora Tachecí , job

Související