Komentátor Čaban: Vypadá hloupě, když je nový guvernér ČNB se svým názorem v bankovní radě osamělý
Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla, funkce se ujme od července. Koruna v reakci na to ztratila k euru jedno procento, klesla i vůči dolaru. „Je to výrazem větších obav,“ říká ekonom Jan Bureš z Patria Finance. „Michl dnes zastává neortodoxní přístup, jak bojovat proti inflaci. Dlouhodobě vystupoval proti maninstreamu v bankovní radě a proti odbornému aparátu ČNB,“ říká s odkazem na Michlův nesouhlas se zvyšováním úrokových sazeb.
Jestli byla, nebo nebyla úspěšná politika zvyšování úrokových sazeb coby nástroji proti rostoucí inflaci, se podle Bureše ještě nedá zhodnotit:
„Národní banka reaguje inflaci v Česku, která je do značné míry dovezená. Efekt nástrojů se projeví až se zpožděním. A nikdy to neznamená dopředu, že ČNB je schopná zabránit všem inflačním šokům.“
Spíš to vypadá, že Aleš Michl dopředu panu prezidentovi říká, že vyhoví jeho přání. Ale to už není nezávislá měnová politika
Miroslav Kalousek
Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je ale přesvědčený, že zvyšování sazeb je vhodný nástroj. I proto není s výběrem nového guvernéra spokojený:
Čtěte také
„Nejvíc mě znepokojilo jeho prohlášení, že na srpnové bankovní radě bude navrhovat stabilizaci úrokové míry. Jenže on je květen, jak může seriózní ekonom říci, jaké budou inflační tlaky v srpnu? Spíš to vypadá, že dopředu panu prezidentovi říká, že vyhoví jeho přání. Ale to už není nezávislá měnová politika.“
Kalousek přidává na adresu Aleše Michla i další kritiku:
„U centrální banky je nejdůležitější její důvěryhodnost, předvídatelnost. A v osobě pana Michla je několik otazníků. Ať to jsou nekonzistentní výroky, vazby na expremiéra Andreje Babiše (ANO), jeho pravděpodobný konflikt zájmů v investičním fondu Quant. To všechno jsou věci, které bychom si u guvernéra ČNB měli odpustit. Proto jsem z toho trochu rozmrzelý.“
Já se ale domnívám, že Aleš Michl svým angažmá u Andreje Babiše překročil běžné meze toho, co normálně dělají ekonomičtí poradci.
Martin Čaban
Jan Bureš, ekonom Patria Finance
Miroslav Kalousek, TOP 09, bývalý ministr financí
Petr Dvořák, rektor Vysoké školy ekonomické
Martin Čaban, komentátor Seznam Zprávy
Totéž vadí i Martinu Čabanovi, komentátorovi Seznam Zpráv.
„Ekonomové dělají poradce politikům. Já se ale domnívám, že Aleš Michl svým angažmá u Andreje Babiše překročil běžné meze toho, co normálně dělají ekonomičtí poradci. Vystupoval v jeho agitačních videích, spojil svoji tvář s volební kampaní ANO. Nutně vyvstávají otázky, jestli není nějak navázán na zájmy holdingu Agrofert a celého hnutí ANO.“
Obměna směřování ČNB?
Guvernér ČNB je jedním ze sedmi hlasů bankovní rady, ta by se ale mohla brzy také obměnit. Na konci června uplyne mandát dalším dvěma členům.
Čtěte také
„Problém by byl ve chvíli, kdy by inflační tlaky dál narůstaly a bylo by potřeba reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb. Pokud bychom v této situaci viděli, že bankovní rada je odtržená od svého odborného aparátu a reaguje pro trhy nečitelně, byl by to problém a česká koruna by se mohla dostávat pod tlak,“ upozorňuje Bureš na riziko, že prezident Miloš Zeman prosadí do bankovní rady další ekonomy s názory, jaké má Michl.
Pokud se Miloš Zeman rozhodne, že otočí měnovou politiku ČNB, tak může dojít k zásadní obměně členů bankovní rady.
Miroslav Kalousek
Prezident může zcela otočit bankovní filozofii České národní banky, přidává se Kalousek:
Čtěte také
„Do hlavy Miloši Zemanovi nikdo nevidí. Pokud se rozhodne, že zásadním způsobem otočí měnovou politiku ČNB, to znamená i proti jejímu aparátu, který je velmi kompetentní a výjimečný – tak může dojít k zásadní obměně členů bankovní rady. Nemyslím si, že by to byla revoluce k lepšímu.“
V tuto chvíli je ale Michl s kritikou zvyšování úrokových sazeb uvnitř banky sám. „Guvernér zastupuje národní banku navenek. Vypadá hloupě, pokud je guvernér se svým názorem v bankovní radě osamělý,“ zdůrazňuje komentátor Čaban.
Poslechněte si celé Téma dne, ptá se Martina Mašková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.