Když dítěti z dětského domova udeří osmnáctka, přijde volání divočiny, říká Talpa z projektu Patron Ligy otevřených mužů
Často se dozvídáme, jak mladí dospělí odejdou z dětského domova a končí špatně – na ulici, na drogách, za mřížemi. „Když odcházejí v 18 letech z dětského domova, někteří jsou ještě pár dní před narozeninami přesvědčeni, že dostudují a že je to to, co chtějí. Pak udeří ta osmnáctka a já tomu říkám, že přijde volání divočiny. Pocit svobody, že si mohou žít už ten svůj život, jak chtějí, je mnohem silnější,“ říká odborný garant projektu Patron Ligy otevřených mužů Lukáš Talpa.
Další faktor, který vstupuje do hry, je jejich původní rodina, a většina mladých lidí touží po návratu, ať je jakákoli. „Jenže oni se do těch rodin nevrátili dřív z nějakého důvodu. Protože orgány sociálně-právní ochrany dětí nebo soudy vyhodnotily, že rodina není kompetentní nebo v takové situaci, aby se byla schopná postarat o dospívajícího člověka.“
Čtěte také
„Evidentně tam není něco dobře. A to, že se tam mladý dospělý vrátí, situaci nevylepší, spíš zkomplikuje,“ popisuje Talpa.
„Anebo je zavolají kamarádi a získají pocit, že přichází ta svoboda. V takovou chvíli je změna opravdu velký skok v podstatě do neznáma. Navíc to v první chvíli vypadá jako velké dobrodružství – možná i krásná jízda, ze které se může stát jízda nebezpečná.“
Z jediné chyby se může stát dlouhodobý a velký problém – například se zadluží, v horším případě skončí na drogách a podobně.
Čtěte také
„Proto se prostřednictvím patronů a patronek snažíme, aby dospívající zůstali co nejdéle – když ne přímo v dětském domově, kde když studují, mohou být až do 26 let, tak ve startovacím bytě. Alespoň než jim je 20 nebo 21 let, kdy už je člověk zralejší a zároveň má dostudováno.“
Dohromady z dětských domovů odchází ročně zhruba 350 mladých dospělých, kolik jich samostatný život nezvládne, ale říct nelze, protože statistiky neexistují. „Podle jedné vychovatelky jednoho domova je to ale kolem 60 procent z nich, respektive šest z deseti dětí to nezvládne a skončí na drogách nebo ve vězení,“ dodává.
Co Liga otevřených mužů dělá pro to, aby jich bylo co nejméně v krizi, to už si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Na dětské domovy plivou ti, kteří tam nikdy nebyli, říká ředitel neziskovky Děti v akci
Transformace ústavů je cesta, jak zbavit děti nálepky ústavních dětí a naučit je samostatnosti. A to se podle ředitele organizace Děti v akci Ladislava Samka daří.
-
Dětské domovy většinou oblečení a hračky mají, děti potřebují spíš psychickou pomoc, říká Kašáková
Většinu dětství prožila v dětském domově. Po odchodu z něj si sáhla na dno, dnes je úspěšnou modelkou a dětem v dětských domovech se snaží pomoci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka