Kdyby přišla regulace kryptoměn před 6 lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel směnárny Anycoin

7. leden 2025

Česko si za posledních 16 let od vzniku nejznámější kryptoměny bitcoin vydobylo ve světě v této oblasti výjimečné postavení. Kryptosvět přilákal softwarové nadšence, kteří vyvinuli unikátní nové technologie, jako je třeba hardwarová peněženka na kryptoměny, bitcoinové bankomaty nebo těžební pool. Jak se bude toto odvětví dál vyvíjet, je ale otázka. „Regulace je překážkou pro ty, kteří na trh teprve míří,“ říká zakladatel směnárny Anycoin Marek Kyrsch pro Český rozhlas Plus.

Poslanecká sněmovna minulý měsíc schválila pro krypto nové regulace, které vycházejí z evropské směrnice MiCA. Každý, kdo bude chtít na trhu kryptoměn působit, tak bude muset například získat nově licenci od České národní banky. Na kryptoobchodníky se tak bude pohlížet fakticky stejně jako na jakékoliv jiné obchodníky s cennými papíry.

Podle Marka Kyrsche, spolumajitele a zakladatele v současnosti největší kryptoměnové směnárny u nás Anycoin a také spolumajitele kryptoburzy DASE, má ale regulace svá pro i proti.

Čtěte také

„Kultivuje prostředí, více chrání investory a uživatele a více prospívá velkým společnostem, jako jsme dnes my. Druhá věc je, že regulace je velkou překážkou pro ty, kdo chtějí teprve vstoupit na trh,“ upozorňuje Kyrsch v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.

„Když se podívám na start-upy, které vznikly za posledních pět let v České republice a dnes jsou světově nejúspěšnější, tak to byly většinou malé, jak se říká, garážové firmy o dvou lidech a budovaly služby, jako je dnes Anycoin. Když se podívám na nás před šesti lety, tak bychom se do takové služby vůbec nepustili, kdyby byla regulace,“ domnívá se.

Splnění licence ČNB bude znamenat větší nároky na počet lidí, kteří službu zajišťují, a také určitou kapitálovou přiměřenost, tedy více peněz. „Počáteční investice jenom na splnění těch regulatorních požadavků bude v řádu milionů korun,“ připomíná Kyrsch s tím, že regulace podle něj trh tedy spíš zbrzdí.

Pro firmy, které licenci získají, ale bude mít výhody. Třeba v tom, že budou fakticky regulované subjekty a banky se jim tak nebudou bránit otevírat účty, jak se to dělo doposud. Licence navíc bude platná ve všech zemích Evropské unie.

Čtěte také

„Tato evropská pasportizace opět těm větším hráčům, kteří chtějí expandovat do celé Evropské unie, pomáhá,“ míní Kyrsch.

Krypto jako cenné papíry

Co je pro kryptoměnovou komunitu ale jednoznačně výhodné, je to, že poslanci zároveň upravili daňovou legislativu pro krypto. Pro investice do virtuálních měn budou platit stejné podmínky jako pro běžné cenné papíry.

Zavádí se pro ně totiž takzvaný časový a hodnotový test. Konkrétně osvobozuje od daně zisky z kryptoměn při jejich držení alespoň tři roky a ročním zisku do 100 tisíc korun.

„Srovnává to investice do kryptoměn a ETF s ostatními investicemi, to je určitě plus,“ chválí Kyrsch.

Poslechněte si celý pořad Peníze a vliv. 

Spustit audio

Související