Kdo nahradí Putina, nevím. Předpokládám, že v první fázi asi někdo z okolí výkonné a ozbrojené moci, uvažuje rusista Glanc

7. prosinec 2022

„Pokud vím – ruská politická struktura je velice vertikální a autoritativně řízená. Ani lidé, kteří se politikou zabývají, často neznají jména ministrů vlády. Je to totiž zhruba 20 lidí. Ale když se podíváte na jejich jména, jsou to téměř anonymní úředníci, kteří spravují resorty a obsluhují celý systém,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus rusista Tomáš Glanc. Ruskou společnost zná dokonale, protože tam studoval, žil a dnes o něm přednáší.

„Například ruský předseda vlády má devět náměstků, kteří nejsou zároveň ministry a každý z nich má pod sebou rozsáhlý resort,“ vysvětluje.

Celý ruský mocenský aparát je dynamický a neustále v něm probíhají rošády.
Tomáš Glanc

Čtěte také

„Asi není potřeba přehánět představu, podle které vše řídí, vybírá, spravuje a každé rozhodnutí ovlivňuje jediný člověk. Nicméně systém je zařízený tak, že ani nemůže vzniknout nějaký disent. Konflikt není možný, tedy takový, který známe z pluralitní demokracie, jakkoli v západní Evropě nebo USA nedokonalé.“

Na druhou stranu rusista Glanc připouští, že například v ekonomické oblasti se různé kritické hlasy objevují. „Není to ale skutečná, autentická opozice.“ 

„Různé hlasy jsou vždy v rámci určitého diskursu založeném na konsensuální loajalitě k moci. Tak se to tam buduje už 20 let a zatím bohužel velmi úspěšně.“

Autenticky kritické hlasy jsou odstraňovány – administrativním, nebo násilným způsobem.
Tomáš Glanc

„Ale tyto autenticky kritické hlasy jsou odstraňovány – buď administrativním, anebo i nějakým násilným způsobem,“ doplňuje. Vláda v Kremlu se podle rusisty neustále obměňuje. „Celý ten mocenský aparát je dynamický a neustále v něm probíhají menší či větší rošády. Na celkové stabilitě to zatím ale nic nemění.“

Prigožin a jeho vliv?

Velký vliv na ruského prezidenta Vladimira Putina mají lidé vně systému. „Někdy jsou i polokriminálního charakteru, jako například Jevgenij Prigožin, který si založil separátní armádu, respektive žoldáckou skupinu Vagnera, která se v souvislosti s Ukrajinou často probírá,“ nastiňuje.

Lavrov je člověk mnoha tváří.
Tomáš Glanc

„Prigožin je skutečně člověk, který byl za prokazatelné kriminální delikty celá 80. léta Sovětského svazu ve vězení. Byl odsouzený na 13 let, asi devět si odseděl v sovětských kriminálech. Strmou kariéru začal budovat až poté a vyvrcholila obrovským vlivem i v rámci administrativy prezidenta.“

Na příkladu takzvaného Putinova kuchaře, jak se také Prigožinovi říká, můžeme podle rusisty doložit, že se hlava Kremlu rozhodně „kriminálníků neštítí“.

Čtěte také

„Celá ruská struktura mocenské a hospodářské elity kolem radnice v Petersburgu (Petrohradě) 90. let, kde Putin pracoval v době, kdy byl starostou Anatolij Sobčak, byla provázaná s aktivitami, které rozhodně měly kriminální charakter, což už bylo i prokázáno.“

Podle toho, co denně vidíme, se zdá, že Putinovou pravou rukou je šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „O jejich vztahu nevím víc, než všichni čteme v novinách a vidíme ve zprávách,“ odpovídá Glanc.

„Lavrov je ale člověk mnoha tváří. Na oslavě 90. narozenin divadelního režiséra Jurije Ljubimova ve slavném divadle Na Tagance, kde jsem měl někdy v roce 2007 tu čest doprovázet Václava Havla, jsem zažil jeho vystoupení.“

Čtěte také

„Najednou se z tohoto obludného vykonavatele ruské propagandy stal člověk, který se vyznával ze své nezměrné lásky k tomuto alternativnímu a vůči režimu kritickému divadlu, které Ljubimov desítky let řídil. Stal se z něj někdo, koho by nikdo nepoznal. Kdo ho zná z mediálních vystoupení v roli ruského ministra zahraničí, tak je to muž, který dokáže volit slovník a taktiku podle potřeby. Ale jaký je mezi oběma vztah v detailech, to mi není známo.“

Tomáš Glanc pak na otázku, kdo by mohl po odchodu Putina nahradit, odpovídá, že tohle opravdu neví nikdo. „Lze ale předpokládat, že by to v první fázi byl někdo z blízkého okolí úřadů, které jsou nejblíž k výkonné a ozbrojené moci.“

Čtěte také

„Jsou to lidé, kteří mají na Putina jistě bezprostřední vliv – a nejsou to jen politici, ale nejrůznější magnáti. V posledních dnech se například objevilo, že válečnou invazi na Ukrajinu ze své pozice podporoval, nějak inicioval, i Jurij Kovalčuk, jeden z mediálních magnátů, který se údajně opakovaně setkává s Putinem.“

„Jistě by někdo z nich v první fázi moc převzal. Ale co by se dělo dál, to nikdo neví,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související