Kateřina Perknerová: O čem prezident nemluvil, byť mluvit měl

30. červen 2022

Než Miloš Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše, sešel se s ním k přátelskému pohovoru. A doporučil mu, aby si doplnil znalosti o regionálním školství. O kauze Dozimetr prý nepadlo ani slovo. Padnout přitom mělo. Korupční pražská chobotnice se bezprostředně týká hnutí STAN, jež profesor Balaš reprezentuje ve sněmovně a nyní i ve vládě.

Nový podcast

Čekání na prezidenta

…nebo na prezidentku? O nástrahách, které přináší přímá volba prezidenta.

Čekání na prezidenta: Jan Kysela, Tereza Matějčková, Petr Nováček a Jan Pokorný
Přehrát

Každý den se objevují nové informace o propojení komunálních politiků Starostů a nezávislých s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Padla starostka Prahy 10 Renata Chmelová, která je zároveň senátorkou.

Čtěte také

Z kandidátky do obecních voleb v Praze zmizelo osm spojenců vazebně stíhaného Petra Hlubučka. Aby toho nebylo málo, pirátský primátor Zdeněk Hřib spílá zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi z TOP 09 kvůli kontaktům s Redlem a vybízí ho k odstoupení ze všech magistrátních funkcí. Ten na oplátku tvrdí, že je to absurdní požadavek zrovna od Hřiba, který čelil odvolání kvůli podezřelé IT zakázce. Je to taková páchnoucí metropolitní stoka.

Prezident ovšem nepovažuje za nutné o tom hovořit s nástupcem Petra Gazdíka, který nerezignoval kvůli odbornému selhání, ale proto, že udržoval vztahy s Redlovou rodinou.

Babiš s čapím máslem na hlavě

Možná na to Zeman neměl pomyšlení, neboť se zcela věnoval jiné agendě. Ta nesouvisí se summitem NATO, vysokými cenami energií nebo válkou na Ukrajině, nýbrž s děním kolem jeho loňské hospitalizace. Ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi předal podnět k prověření, zda tehdy nedošlo k trestnému činu sabotáže. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka přímo volená hlava státu musela čelit pokusu o zbavení svých pravomocí.

Čtěte také

Téměř si nelze představit, že tým právníků bude zkoumat, jestli se slovutní lékaři nedopustili zločinu, když uvedli, že Miloš Zeman je vážně nemocný a nebyl schopen vykonávat své pracovní povinnosti. Jejich posudek si šéf Senátu Miloš Vystrčil vyžádal jen proto, že Kancelář prezidenta republiky držela nekompromisního bobříka mlčení. Odpovědní politici logicky hledali cesty k uklidnění povolební situace včetně možnosti dočasně nahradit nemocného Zemana jinými činiteli, a to výhradně v souladu s ústavou.

Tyto události posledních hodin znovu nastolují otázku, kdo by měl dosluhujícího prezidenta příští rok na Pražském hradě vystřídat. Která osobnost by byla opravdu důvěryhodná, velkorysá k oponentům a zásadová ve vztahu k porušování pravidel? Schopná odhodlaně sloužit veřejnosti, nikoli svému egu a chamtivým spolupracovníkům?

Čtěte také

Generál ve výslužbě Petr Pavel ve středu oznámil, že chce v hradním klání zvítězit, byť oficiálně kandidaturu vyhlásí v srpnu. Už ale začal sbírat podpisy a v červenci si založí transparentní účet. Podle čerstvého průzkumu agentury STEM/MARK by Andrej Babiš sice v prvním kole zvítězil s 20 procenty hlasů, ale v druhém by ho Pavel drtivě porazil. Přízeň mu vyslovují častěji muži a lidé do 44 let věku. Babiše preferují ženy, senioři, lidé bez maturity a voliči Miloše Zemana.

Kateřina Perknerová, redaktorka a komentátorka Deníku

Finále může nakonec vypadat úplně jinak, ale kdyby to bylo mezi Babišem a Pavlem, zkusme si představit, jak by asi reagovali na aktuální úplatkářský skandál. Babiš s čapím máslem na hlavě a střetem zájmů, Pavel s nevyjasněnými vztahy s bývalou vojenskou tajnou službou. Oba se zátěží členství v KSČ. Dalo by se jim věřit rozhořčení nad korupční hydrou? Odčinili svá minulá selhání prací pro demokracii v posledních třiceti letech? Každý volič si na tyto otázky bude muset odpovědět sám.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio