Karel Hvížďala: Proč sílí populisté a extrémisté

24. červen 2024

Nervozita, stres a strach vytvářejí nejvhodnější podmínky pro podporu populistických a extrémistických stran, říkají odborníci. Za hlavní příčinu současného strachu označuje Boris Cyrulnik, lékař a psycholog, rychlostní společnost.

Čtěte také

Počet sdělení, které člověk donedávna nasbíral za deset let, na nás dnes útočí každou vteřinu. Rychlost nedovoluje, aby se lidé ukotvili. Digitální revoluce rodí líné myšlení.

A protož je matka během těhotenství z takového stavu společnosti nervózní, vystrašená, mozek dítěte to vnímá a je poškozený: dítě je zlé a agresivní. Strach se šíří řetězově a vede ke klanovému chování, ničí kulturu dialogu. I Jürgen Habermas v této souvislosti hovoří o regresu západních demokracií.

Sociální nůžky se extrémně otevřely

A v téže době přišla pandemie, která snížila tempo růstu produktivity od šedesátých let minulého století o více než o polovinu, napsal ekonom Ruchir Sharma ve Financial Times.

Čtěte také

Podle něj na vině je podnikatelské prostředí zahlcené vládními regulacemi a zadlužením, v němž se daří megafirmám, které prosperují jen díky lobbování u regulačních orgánů, likvidací konkurentů a dalšímu zadlužování, místo inovacemi: těm se vyhýbají, jsou drahé.

Díky tomuto stavu majetek magnátů za dvanáct měsíců covidu vzrostl o desítky miliard, u Agrofertu o miliardy. Sociální nůžky se brutálně otevřely. Současné vládnoucí elity selhaly a lidé se od nich odvrací. U nás dokonce kvůli tomu absurdně volí majitele hnutí, který na tom, co lidé kritizují, vydělal zmíněné miliardy.

Čtěte také

Pokud tvůrci politiky v EU budou chtít stále něco zachraňovat, regulovat a utrácet, dosáhnou opaku, tvrdí Sharma, cituji: "Místo toho na tom zase vydělají jen miliardáři a jejich týmy právníků."

Proto, kdyby se chtěla sociální demokracie znovu stát v Evropě zajímavou politickou stranou, musela by, z jejich hlediska nelogicky, prosazovat méně státních zásahů a masivní podporu malých a střeních podniků, které přinášejí do společnosti inovace.

Nesmyslně jednoduché odpovědi na složité problémy

Pokud ale na vrcholu obecně platných hodnot budou stále jen peníze a zisk, atmosféra ve společnosti se nezmění. Vzrůstající chudoba i střední třídy je požene díky línému myšlení, agresivitě a ztrátě perspektivy do rukou populistů a extrémistů, kteří nabízejí nesmyslné jednoduché odpovědi na složité problémy a odmítají dialog.

Karel Hvížďala, komentátor

Přesvědčení se pro ně stane víc než realita. Vidíme-li jen modrou, modrou nevnímáme. Pakliže všichni lžou, lež nevnímáme. A víra v tzv. metapolitiku, která by mohla extrémisty a populisty rozložit, jako se to děje s německou AfD, s kterou jiní mají sice podobné cíle, ale přesto nechtějí být viděny vedle nich, asi těžko sehraje zásadnější roli.

Naděje je jen v odvaze k vykročení ze stereotypního myšlení, v návratu k dialogu, který nebude eliminovat druhého.

Autor je publicista

Spustit audio