Karel Hvížďala: Aby se extrémisté nedostali do vlády

22. duben 2024

Největší audioportál na českém internetu

Šéfové opozičních stran Tomio Okamura a Andrej Babiš | Foto: Koláž iROZHLAS

Karel Hvížďala: Aby se extrémisté nedostali do vlády

Nenechám zemi populistům, řekl na volebním kongresu ODS Petr Fiala. Bohužel neřekl, jak to chce udělat, když má tak nízkou podporu.

Připomeňme si: Každá vláda za jakéhokoliv demokratického režimu je založena na dobrovolné podpoře většiny společnosti.

Čtěte také

V minulém století po druhé světové válce byl v západní Evropě umožněn hospodářský boom cílenou podporou a budováním silné střední vrstvy: tedy na co největším počtu občanů, kteří se uměli o sebe a i o své zaměstnance postarat.

Tito lidé věděli, že společnost jim zaručuje, ať budou u vlády jakékoliv strany, že budou-li se vzdělávat a budou pilní, že se jejich životní úroveň bude zvyšovat. Na tyto lidi se všechny vlády mohly většinou až do 90. let minulého století spolehnout: měly v nich věrné voliče.

Diskuse s blbem

Vše ale změnila globalizace a posléze v 21. století řada krizí: zdravotní, ekonomická, ekologická a války. Střední vrstva se začala rychle zmenšovat: většina jejich příslušníků se propadla do nižších vrstev. Jejich děti už neměly co dědit: nejen majetek, ale i zkušenost s řízením podniků malé a střední velikosti, a tím byla oslabena i jejich míra sociální inteligence.

Čtěte také

Sociální struktura se v celé Evropě zásadně změnila: Sociální nůžky se prudce otevřely a strany ztratily velkou část svých voličů. Lidé přestali věřit státu, institucím, politikům a dokonce díky mnoha korupčním aférám i věřit si navzájem a sami sobě. Tím se otevřel prostor na krajních křídlech politického spektra pro extrémisty a populisty. Nedůvěra je konstitutivní: dá se na ní politicky stavět.

Politika hnutí ANO a SPD je na těchto principech postavena. A můžeme si za to sami: Místo aby státoprávní strany v posledních více než 30 letech se pokusily u nás střední vrstvu vzdělaných a soběstačných jedinců vytvářet, podporovat, soutěží často zcela bláhově s populisty a extrémisty v boji o hlasy penzistů, i když je evidentní, že v tomto boji, kdy jedna strana necítí za stát žádnou odpovědnost, musí vždy prohrát.

Karel Hvížďala, komentátor

ANO absurdně blokuje i penzijní reformu, která ohrožuje budoucí penzisty i státní rozpočty. Proto, jak říká doktor Radkin Honzák: Diskuse s blbem se po chvíli vždy promění v diskusi dvou blbů. Náš parlament je toho zářným příkladem.

Samozřejmě, že za rok a půl silnou střední třídu nevybudujeme, ale i zřetelně artikulovaný úmysl podpořený jinou personální politikou a návrhy zákonů by mohl ovlivnit výsledek příštích voleb.

Autor je publicista

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.