Karel Hvížďala: Co světu sdělujeme přestavbou Máje?

8. červenec 2024

Rekonstrukce obchodního domu Máj v centru Prahy, který je na seznamu kulturních památek, změnila budovu high-tech ze 70. let v zábavní centrum, jaké můžeme vidět v Las Vegas.

Čtěte také

Návštěvník tam pluje na romantické bárce jako dětské oko při pohledu do kaleidoskopického dalekohledu. Proměna vzbudila protichůdné reakce: Rozhořčenou kritiku u odborníků a nadšení u autorů přestavby. Ti tvrdí, že právě kýč chtěli vytvořit a přilákat tak pozornost lidí i médií.

Kýč je termín poměrně nový, používali ho malíři a obchodníci s uměním v 60. a 70. letech 19. století v Mnichově pro označení uměleckého dreku, tedy odpadu či defektního umění. Etymologové se domnívají, že slovo vzniklo z německého slovesa „verkitschen“, tedy zlevnit či znehodnotit. Nebo jen „kitschen“, jak se říká shrabování bláta z ulice.

Co je to kýč?

Jinými slovy kýč v každém případě znamená estetickou neadekvátnost, ale zároveň jeho zvláštnost spočívá v tom, že je pro lidi přitažlivý a podbízivý.

Milan Kundera v jeruzalémském projevu v roce 1985 řekl: „Slovo kýč označuje postoj toho, kdo se chce líbit za každou cenu co největšímu množství lidí. A kdo se chce líbit, musí potvrzovat to, co svět chce slyšet, být tedy ve službách přejatých myšlenek. Kýč, to je hloupost přejatých myšlenek přeložená do řeči krásy a citů“.

Čtěte také

Pokud umístíte kýč do středu hlavního města, sdělujeme světu, že se nechceme podílet na nonkoformní revoltě, která přichází se stále něčím novým, překvapivým, co náš svět posouvá dopředu. Ale že nám stačí pouhé pohodlné přejímání cizího nevkusu, a to kvůli dočasnému zisku.

Tvůrci a úředníci, kteří za projektem stojí, jsou ignorantié. Zdravá společnost takové objekty odsouvá na okraj měst, nedělá z nich svou vizitku. Ani v Americe nenajdete něco podobného v centru New Yorku či ve Washingtonu. A dokonce i v Las Vegas leží zábavní centrum mimo hranice vlastního města, v části Las Vegas Strip.

Karel Hvížďala, komentátor

Za čas budou možná na rekonstrukci Máje v Praze v roce 2024 lidé vzpomínat podobně jako v Brně vzpomínají na rok 1945, kdy ve Vile Tugenhand ustájila ruská kavalerie koně.

Autor je publicista

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.