Karel Barták: EU pracně dospěla k výzvě, aby se Palestincům v Gaze dostalo humanitární pomoci
Pět hodin trvalo lídrům 27 evropských zemí, než se shodli na znění komuniké, ve kterém vyzvali k zajištění humanitární pomoci pro palestinské civilisty v pásmu Gazy; tato pomoc má být prováděna také pomocí humanitárních koridorů a humanitárních přestávek. O každé slovo v tomto textu bojovali diplomaté a ministři už od pondělka; premiéři a prezidenti nakonec rokovali v nejpřísnějším režimu, bez poradců a telefonů, jen mezi sebou.
Mohlo by se tedy zdát, že hora porodila myš a že se Evropská unie na nejvyšší úrovni snížila k ubohému slovíčkaření. Jenže v diplomacii má každé slovo, ba každá hláska, jak se ukázalo, svou politickou váhu a dopady.
Ukázalo se například, že plurál „přestávky“ je považován za slabší než singulár „přestávka“, který by mohl být spíše vnímán jako „příměří“. Tedy stav, kdy by se Izraeli navrhovalo, aby přestal bombardovat pásmo Gazy, nebo odložil pozemní operaci proti teroristům z Hamásu.
Čtěte také
Právě s návrhem na „příměří“ přišlo původně Španělsko, které unii nyní předsedá. Narazilo však na odpor mnoha dalších zemí a zejména pak Německa, Česka a Rakouska, kterým se nelíbil ani návrh zavést humanitární přestávku; souhlasily právě až s oním plurálem.
Španělsko nakonec couvlo poté, co prosadilo, že v dohledné době bude svět o blízkovýchodním konfliktu jednat na mezinárodní konferenci. Čtvrteční večerní debata na summitu EU tak vstupuje do dějin diplomacie jako názorná ukázka, jaký význam mají slova i písmena při vyjednávání, které se přitom týká tisíců lidských životů.
Španělsko pořádalo mezinárodní konferenci o Blízkém východě už v roce 1991; tehdy se závěry takzvané „madridské konference“ staly pojmem a referencí. Na pozadí dnešních událostí, a také evropské bezvýznamnosti z hlediska politického vlivu na Blízkém východě, se může jevit jako zbytečná formalita.
Promrhaný čas
Na druhé straně je nezbytné, aby se mezinárodní společenství izraelsko-palestinským konfliktem zabývalo.
I když už promrhalo nejlepší čas, i když už propáslo skoro všechny šance; jak vidíme z posledních událostí, spor těchto dvou národů nikam nezmizí, bude dál kvasit, vybuchovat a otravovat globální politické ovzduší. Nelze před ním schovat hlavu do písku.
Čtěte také
Pokud Evropská unie dosud velmi jednotně vystupovala vůči ruské agresi proti Ukrajině, pomáhala ukrajinským běžencům a dodávala humanitární pomoc postiženým civilistům, neměla by tutéž pomoc upírat Palestincům, kteří se ocitli v naprosto zoufalé životní situaci.
Tím spíš, že v případě Blízkého východu jde přece jen především o slova, zatímco Ukrajina potřebuje hlavně evropské peníze na svou obranu i obnovu. Probíhající summit v Bruselu ukázal, že dosavadní jednota, narušovaná pouze Maďarskem, dostává další trhlinu, jejíž příčinou je nová slovenská vláda.
Je zajisté zarážející, že se Evropská unie jen těžko dobírá společných pozic vůči Blízkému východu. Na jejím postoji v tomto případě však zase tolik nezáleží. Kdyby se však nedokázala kvůli Viktoru Orbánovi a Robertu Ficovi dohodnout na podpoře Ukrajiny, bylo by to přímo tragické.
Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz
Související
-
Karel Barták: Konec vlády PiS bude znamenat nejen silnější postavení Polska v EU, ale posílí EU
Před oznámením výsledků voleb v Polsku je pravděpodobné, že jejich vítěz strana PiS nedokáže sestavit většinu a bude muset ustoupit koalici demokratických stran.
-
Karel Barták: EU reaguje hněvivě na útok Hamásu, odrazuje Izrael od přehnaně kruté odvety
Evropská unie unisono odsoudila krvavý sobotní útok palestinských teroristů z pásma Gazy na izraelské území a uznala, že Izrael má samozřejmě právo se bránit.
-
Karel Barták: Po hlasování v EP se přiblížila první evropská regulace garantující svobodu médií
Evropský parlament schválil zákon zajišťující ochranu práce novinářů a nezávislost a pluralitu médií v Evropě. Normu Akt o svobodě médií navrhla komisařka Věra Jourová.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka