Kandidatura na prezidenta? Prošel jsem prvním testem důvěry, říká znovuzvolený šéf odborů Středula

2. květen 2022

Udržení sociálního smíru je jedním z klíčových úkolů pro vládu Petra Fialy (ODS), kvůli vysoké inflaci a růstu cen se totiž mnoho lidí dostává do obtížné situace. „Ve společnosti je obrovitý neklid. Začíná být tak silný, že začínáme být voláni k tomu, abychom organizovali nepokoje a protestní aktivity,“ upozorňuje znovuzvolený předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Úkolem odborů je podle něj zprostředkovávat politikům, jak se cítí zaměstnanci a jejich rodiny. Někteří politici prý ale situaci podceňují, případně hovoří o tom, že by lidé měli přestat pít, kouřit nebo si mají doma snížit teplotu vytápění.

Bojím se toho, že pokud vláda nevycítí atmosféru ve společnosti, tak mohou začít nespokojenosti využívat extrémní až extremistické subjekty.
Josef Středula

„To není řešení, které by lidé chtěli slyšet, obzvláště ti, kteří už nyní nemají dostatek příjmů k tomu, aby zvládli současnou situaci,“ zdůrazňuje s tím, že odbory už před několika měsíci vyzvaly vládu i ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k zahájení jednání.

Čtěte také

Středula poukazuje na to, že v posledních čtyřech letech do odborů vstoupilo 54 tisíc nových členů. Očekává, že současná nespokojenost ve společnosti počty odborářů dále zvýší, aktivity odborů tím prý ale nejsou motivované.

„Bojím se toho, že pokud vláda nevycítí atmosféru ve společnosti, tak mohou začít nespokojenosti využívat extrémní až extremistické politické subjekty. A to by si měla vláda skutečně rozmyslet,“ dodává.

Napravit vlastní chyby

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 18 200 korun, podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) by to ale zatížilo průmysl a obchod a zemi posunulo blíže stagflaci.

Čtěte také

„Já mám obavu, že se další lidé propadnou do chudoby. Výrobci si zvyšují ceny, protože jejich vstupy se zvyšují, tak v tom případě je nutné udělat to stejné ve vztahu k zaměstnancům. Proč by zaměstnanci měli být jediní, kteří to zaplatí?“ ptá se Středula.

Vládu, která argumentuje nutností rozpočtové odpovědnosti, kritizuje za to, že ODS v minulém volebním období pomohla schválit zrušení superhrubé mzdy a některých daní, což způsobilo výpadek příjmů státu ve výši až 180 miliard korun.

„My jsme na to upozorňovali a vládu varovali, ale politici nereagovali. Dokud sami sobě nepřipustí, že tu chybu udělali, tak budeme mít poměrně závažné problémy. Stagflace je možná, ale můžeme ji dokonce urychlit tím, že lidem nedáme peníze,“ varuje šéf odborů.

První test popularity

Středula byl na pátečním odborářském sjezdu opět zvolen do čela největší odborové centrály v Česku. On ani dva jeho místopředsedové neměli ve volbě protikandidáta.

„Vedení ČMKOS je už třetí volební období v nezměněném složení. To znamená, že nám to funguje a že jsou členské odborové svazy spokojené. Spokojenost jde opravdu napříč, to je obrovská deviza,“ pochvaluje si.

Nejsem žádným nováčkem, abych se rozhodoval zbrkle. Chci být zodpovědný a počkám si.
Josef Středula

Obhájením postu Středula podle svých slov podmiňoval možné úvahy o kandidatuře na prezidenta. „Je to první test popularity, nebo chcete-li důvěry. V tu chvíli se opravdu všechny ty otázky otevírají. Mí kolegové o tom ví, byli o tom informováni. To není žádné tajemství,“ deklaruje.

Čtěte také

„Když vám někdo projeví důvěru způsobem, jakým ji projevuje mně a mému týmu, tak to jsou věci, které s vámi pohybují. A neslyšet to může být ignorováním těch hlasů. Vyslyšet to může být lákáním sirén, to je pravda. Nejsem žádným nováčkem, abych se rozhodoval zbrkle. Chci být zodpovědný a počkám si,“ uvádí s tím, že o kandidatuře se bude nejdříve radit se svými nejbližšími.

Co odbory navrhují místo příspěvku 5000 korun za dítě? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související