Lidé budou solidární k utahování opasků. Musí ale vidět, že šetří všichni, upozorňuje sociální antropoložka Trlifajová
Česko je ekonomika postavená na nízkých mzdách, říká sociální antropoložka z Centra pro společenské otázky – SPOT a Sociologického ústavu AV ČR Lucie Trlifajová. „Ve chvíli, kdy nás čeká utahování opasků, tak mi přijde velmi důležité, aby to nevytvářelo pocit nespravedlnosti. Ochota by tu i byla, ale jen ve chvíli, když budou mít pocit, že se to nechce jen po nízkopříjmových. Neočekává se to ale od těch, co v minulosti na ekonomickém růstu daleko víc profitovali,“ říká.
Jako velmi důležité tak vnímá funkční sociální systém, a to tak, aby nabízel ochranu daleko větší skupině lidí. To prý neznamená, že by stát měl platit dávky například 30 procentům domácnosti, které jsou už dnes ohroženy růstem cen energií.
Nejde o obviňování Ukrajinců, spíš cítí část společnosti pocit nespravedlnosti.
Lucie Trlifajová
„Teď probíhá debata, jak funguje danění mezd nebo o tom, že sleva na dani nepomáhá těm nejchudším, ale části střední třídy. Ale nástrojů jak pomoci může být celá řada. Mé dlouhodobé téma je například zvýšení – extrémně nízké a nereagující na inflaci – nezabavitelné částky pro lidi v exekucích.“
Čtěte také
Sociální antropoložka připomíná, že by se hovořit mělo i o inflaci a zdrojích.
„Současná inflace možná vypadá jako jednorázová krize, ale podle toho, jaké máme predikce do budoucnosti, a protože stojíme před klimatickou změnou s disproporčními dopady na společnost, tak musíme uvažovat o společnosti solidární. Solidární ale neznamená neochotu k ,utahování opasků‘, jde o to, aby lidé neměli pocit, že utahuji jen oni.“
Uskromnění by podle ní měla vycházet z aktuální situace samotných domácností. „Pro někoho, kdo má vyšší než důstojnou mzdu a má rezervy, je růst cen energií o pár tisíc navíc nepříjemné, ale může si to dovolit. To samé ale neplatí pro dalšího, kdo na konci měsíce počítá peníze na nájem.“
Čtěte také
Po začátku války na Ukrajině a přílivu zejména ukrajinských žen a dětí do Česka, se podle Trlifajové objevil nový fenomén.
„Nejde o nějaké obviňování Ukrajinců, spíš jde o to, že část společnosti cítí pocit nespravedlnosti,“ nastiňuje a přidává příklad.
„Mluvila jsem se samoživitelkou s dětmi, která má exekuce a nízkou mzdu. A říkala, že už deset let žádá o městský byt a nikdy ho nedostala. A pak přijdou lidé z Ukrajiny a najednou byty jsou. Nejde o nějakou hořkost, ale o žitou zkušenost. Nejde o to, že by nerozuměla jejich situaci a nechtěla je přijímat, ale spíš o to, že jí nikdo nepomůže. Je to spíš obžaloba státu než uprchlíků, protože se není dlouhodobě schopen postarat o lidi v nejisté situaci,“ dodává.
Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Bartuška: Zákazem plynu válku neukončíme. Zbavit se ho ale musíme tak, abychom udrželi sociální smír
„Putinovi je úplně lhostejné, do jaké bídy uvrhne ruskou veřejnost nebo kolik lidí zemře. Má svoji válku a tu chce dotáhnout až do vítězného konce, ať už je tím cokoliv.“
-
Lidé v bytové nouzi se buď o příspěvek požádat stydí, nebo o něm vůbec nevědí, upozorňuje analytik
„Naše studie teď dává příklad: podívejte se, máme tady tento příspěvek na bydlení, který může dostupnost bydlení pomoci vyřešit,“ vybízí Jan Klusáček.
-
Organizátoři demonstrací se musí naučit myslet politicky a ubezpečit lidi v nouzi, říká Rychlíková
„Pořád se pohybují v těžce uchopitelném postmateriálním vakuu – na demonstracích slyšíme, že nechceme řepku, žít jako v Rusku nebo aby prezident jezdil do Číny,“ kritizuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.