Kamara se choval bláznivě, jeho právník z toho dělá politiku, odmítá rasismus dětí šéfredaktor Reflexu Stoniš. Analytik Sybera upozorňuje na rasistickou historii Sparty

6. říjen 2021

Čeští fotbaloví fanoušci jsou opět obviňováni z rasismu, tentokrát kvůli poslednímu zápasu Sparty s Glasgow Rangers. Na hráče Glena Kamaru bučeli čeští dětští fanoušci. „Absolutně odmítám připustit, byť jen na vteřinu, že by těch deset tisíc dětí rasisticky bučelo na hráče tmavé pleti na Spartě,“ tvrdí šéfredaktor časopisu Reflex Marek Stoniš. Analytik think-tanku Visegrad Insight a novinář Britských listů Albín Sybera zdůrazňuje mediální kontext, který incidentu předcházel.

„V mediálním prostoru se odehrávalo to, jak jsou Glasgow Ranger vnímáni v české společnosti. A rasistický kontext z toho nelze vyloučit,“ připomíná Sybera a vysvětluje:

Čtěte také

„Máme tu nechutný konflikt, kterého se dopustil fotbalista Ondřej Kúdela na jaře v utkání Slávie s Rangers. Pak máme půl roku, v němž byla celá kauza masivně medializována a český fotbalista byl prezentován jako oběť přehnané hyperkorektnosti. To ale není vůbec na místě.“

Šéfredaktor Stoniš rasismus ze strany dětí odmítá. „Pan Sybera zmiňuje kulturní válku. V USA a západní Evropě se vede něco jako kulturní válka, jejímž předmětem je rasismus. Různí aktivisté i část médií se snaží přenést tuto kulturní válku na naše bojiště, ale je to úplně umělé, nemůžu si pomoci.“

Zárodek sporu, který organizace UEFA klasifikovala jako rasistický, je českými médii a politiky konstruován tak, že pravdivý není.
Albín Sybera

„Kamara je v českých médiích vyobrazen jako někdo špatný, protože nařkl Kúdelu z rasismu. Ten to odmítá. Zárodek sporu, který organizace UEFA klasifikovala jako rasistický, je českými médii a politiky konstruován tak, že pravdivý není. A tady prostě nejde oddělit ten rasistický komponent,“ trvá na své interpretaci nedávných událostí na Spartě analytik.

Ještě víc případů, jako je Kamara a jeho právník, a latentní rasismus tu vypukne, protože děti začnou být konfrontovány s tímto aktivismem.
Marek Stoniš

Šéfredaktor nechce hodnotit, zda můžeme hovořit o Češích a latentním rasismu. „Ale ještě víc případů, jako je Kamara a jeho právník, který žaluje pokaždé, když se z hlediště ozve nějaký pokřik – a latentní rasismus tu vypukne, protože děti začnou být konfrontovány s tímto naprosto nesmyslným aktivismem.“

Čtěte také

„To je fotbal. Kamara se choval úplně bláznivě, jeho právník dělá z fotbalu politiku a česká veřejnost na to reaguje, jak reaguje. Zpráva Reuters tvrdí, že čeští fotbalisté před zápasem rasisticky stáli. Co to je za nesmysl? Že nepoklekli před Black Lives Matter (BLM), tak jsou to rasisté? Tohle je rasismus, to zanášení věcí tam, kam ideově vůbec nepatří," kritizuje Stoniš.

Analytik ale upozorňuje, že fotbalový klub Sparta Praha má poměrně rozsáhlou historii rasismu. „Už to, že se podzimní zápas s Rangers odehrával přes stadionem, na který byly vpuštěny jen děti, je také důsledek chování rasistických fanoušků.“

„Na rasismus je třeba reagovat. Jestli naopak činíme to, že ho bagatelizujeme, tak tyto kulturní války budou mít podhoubí a budou se nadále vytvářet,“ varuje Albín Sybera.

Jestli rasismus bagatelizujeme, tak tyto kulturní války budou mít podhoubí a budou se nadále vytvářet.
Albín Sybera

Kamara Kúdelu fyzicky napadl, dal mu, omluvám se za to, přes držku, dostal tři zápasy distanc. Kúdela přišel o mistrovství Evropy, je popotahován v médiích jako exemplární rasista. Tak nevím, kdo byl víc potrestán. Západoevropský standard boje s rasismem mi přijde bizarní. Politika typu BLM do sportu nepatří, vytváří se uměle kauzy jako Kúdela nebo rasistické děti na Spartě. A to mi přijde urážlivé,“ shruje Marek Stoniš.

Jak velký problém mají čeští fanoušci s rasismem a západní civilizace s hyperkorektností? Poslechněte si celou debatu. Ptá se Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související