Jirásek versus Železný

11. leden 2005

Nadešel den, kdy delegáti Českého olympijského výboru zvolí svého předsedu. Rozhodovat se budou mezi Milanem Jiráskem, který vedl české olympijské hnutí v posledních osmi letech, a Janem Železným, jedním z našich nejúspěšnějších, ne-li nejúspěšnějším atletem.

Ve chvíli, kdy se Jan Železný rozhodl kandidovat, oba muži se sešli a oznámili svou gentlemanskou dohodu, že proti sobě nepovedou kampaň v médiích. Mělo to logiku. Milan Jirásek je úctyhodný muž, renomovaný lékař a pro olympijské hnutí hodně udělal. Za Jana Železného pak hovoří nejen jeho olympijské medaile a mistrovské tituly, ale i respekt, kterému se těší v mezinárodním olympijském hnutí mezi sportovci. Zdálo se, že dohoda o neútočení je dobrý nápad, protože ať už bude zvolen jeden nebo druhý, bude to dobrá volba. Zatímco Jan Železný dohodu dodržel, Milan Jirásek pouze naoko. Odůvodnil totiž své rozhodnutí usilovat o třetí zvolení v řadě obavou, že by prostřednictvím Jana Železného mohla v olympijském hnutí získat vliv marketingová společnost Česká sportovní. Ta úspěšného oštěpaře do konce loňského roku zastupovala.

Rozpočet Českého olympijského výboru činí ročně sto milionů korun a Jan Železný byl těsně před volbou vmanévrován Milanem Jiráskem do nepříjemné situace, kdy musí přesvědčovat veřejnost, že není figurkou v rukou sportovního byznysu. Z hlediska fair play měl Milan Jirásek buďto odmítnout dohodu o neútočení, anebo neútočit. Jan Železný je situací právem znechucen a slouží mu ke cti, že na úder pod pás nereaguje protiúderem. Zcela pragmaticky vzato mají delegáti dobrý důvod zvolit dosavadního předsedu. Předvedl, že se vyzná v politice. Chtějí-li ovšem, aby olympijské hnutí vedl člověk přímý, zvolí Železného.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu