Jestli jsme v říjnu mluvili o energetické krizi, tak teď se dostáváme do megakrize, hodnotí ekonom Křeček
Ceny za energie boří další rekordy. Poslancům nově opozičního hnutí ANO se přitom ve středu nepodařilo sněmovnu přesvědčit, aby projednala odpuštění DPH na energie, které by mohlo při dalším růstu cen odběratelům ulevit. „Je to dlouhodobý problém a vláda pár dní před odchodem připraví zákony, které jednak odporují evropské legislativě a zároveň znamenají obrovské náklady pro rozpočet. Taková aktivita je k smíchu,“ kritizuje místopředseda nové sněmovny Jan Skopeček (ODS).
„Každý rozumný člověk musí chápat, že jde jen populistický krok, kterým chce hnutí ANO zahájit svou opoziční roli. S realitou a snahou řešit situaci to nemá cokoliv společného,“ tvrdí.
Skopeček má za to, že je třeba finanční pomoc občanům v energetické krizi adresně cílit a „nevystřílet si náboje“ snížením sazby DPH v začátku. Očekává totiž další zhoršování situace, které má pramenit z unijní Zelené dohody. Tu coby předseda vlády podepsal právě Andrej Babiš (ANO), upozorňuje občanský demokrat.
Čtěte také
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček se Skopečkem nesouhlasí: „Bohužel vidíme, že se zase politikaří. Jsme v energetické krizi a já se obávám, že si to někteří politici neuvědomují. Ve zrušení DPH a poplatku na obnovitelné zdroje bychom měli pokračovat, dokud se nevytvoří lepší nástroj.“
Aktuální situaci připodobňuje k povodním, kdy je nejlepší přivézt čerpadla a vodu ze zatopených domů odčerpat. „Když ale čerpadla nejsou, tak se musí vzít do ruky kýbl,“ glosuje s tím, že jakmile technika dorazí, kbelíky na odlévání se mohou zase zahodit.
Bohužel vidíme, že se zase politikaří. Jsme v energetické krizi a já se obávám, že si to někteří politici neuvědomují.
Štěpán Křeček
Křeček apeluje, že nouzi, do které se lidé kvůli rostoucí ceny energií mohou dostat, je třeba řešit okamžitě. Skopečkovo „vystřílení nábojů“ proto považuje za zvláštní argument. Než se vytvoří skutečně fungující cílená pomoc, mohou být lidé dlouhé měsíce ve vážných problémech.
„Aktuálně je situace na burze opravdu šílená. Jestli jsme v říjnu mluvili o krizi, tak se teď dostáváme do megakrize – nyní se obchoduje megawatthodina za 209 eur, což je ještě více než v říjnu, kdy to bylo kolem 164 eur.“
Obnovitelné zdroje porostou
Ekonom ale odmítá tvrzení Jana Skopečka, že cena energií bude v důsledku Green Dealu růst ještě několik následujících let.
Čtěte také
„Jsme v situaci, kdy jsme cenu vyhnali velice silně nahoru. Může za to zvýšená poptávka po pandemii, nepřízeň počasí, ale i to, že na trh vpadli spekulanti. Ovšem to všechno nejsou dlouhodobé faktory,“ vidí přece jen naději.
I když Křeček souhlasí s tím, že poptávka po elektřině se v důsledku přechodu na elektromobilitu bude zvyšovat, zároveň dojde k navyšování kapacity obnovitelných zdrojů, připomíná.
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Jan Skopeček, ODS, místopředseda Sněmovny a místopředseda poslaneckého klubu
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství Člověka v tísni
„A produkce z obnovitelných zdrojů je dnes výrazně levnější než aktuální tržní cena. Jakmile tedy budeme do sítě dostávat nové druhy energie, měla by cena postupně začít klesat.“
Strašit tím, že za dva až tři roky budou energie ještě dražší než dnes, je mimo realitu, myslí si ekonom. Přestože příští zima by ještě mohla přinést nepříjemnosti, delší výhled už vidí nadějněji.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martina Matějky.
Související
-
Slibuje se k roku 2050, ale emise dál rostou, kritizuje klimatický summit COP26 analytik Patočka
Zůstává po klimatickém summitu v Glasgow lidstvu naděje, že podaří udržet globální oteplování na uzdě? Debatují výzkumník Josef Patočka a europoslanec Ondřej Knotek (ANO).
-
Chudí platí na bohaté. Elektromobil si nemůžou dovolit, ale z daní platí infrastrukturu, říká expert
Jak důležitým prostředkem v boji s klimatickou změnou je přechod k elektromobilitě? Debatují Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy a expert Jan Macek Z ČVUT.
-
Právnička: Co nejdřív uzavřete novou smlouvu. Zálohu zaplaťte, i když by za ni exekuce nehrozila
„Pokud se někdo octne skutečně ve velké nouzi, mohl by využít pomoci, kterou by distribuovaly Úřady práce – jako v případě povodní,“ říká ministr Karel Havlíček (ANO).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.