Je pro národ stejnou jistotou jako buddhismus, říká o králi Kambodže publicistka Frajerová, která s ním vyrůstala
Novinářka a publicistka Blanka Frajerová se ve svých kritikách a článcích věnuje především výtvarnému umění. Jako dítě strávila pět let v blízkosti kambodžského krále, pro kterého pracoval jako vyslanec Československa ve věci stavby rafinérií její otec.
„Byla jsem tam v době zlaté éry československo-kambodžských vztahů.“ říká o svém životě mezi lety 1963 a 1968 host Hovorů a Vladimíra Kroce.
Strach z velmocí, Čechoslováci vítáni
Norodom Sihanuk stál v čele země od roku 1941 do roku 2004, i když od puče na počátku 70. let až do roku 1993 zastával funkci hlavy státu jen formálně.
Čtěte také
„Zhlédnul se v Československu, protože věděl, že ho nemůže ohrozit ani politicky, ani ekonomicky. Bál se velmocí. Byl rád, že Kambodžu vyčlenil z Francouzské Indočíny,“ říká novinářka o tehdejší mezinárodní politice mezi spřátelenými zeměmi.
Sinahuk se kvůli vzájemné ekonomické spolupráci a snaze o prosperitu země učil proto i česky a svého syna Norodoma Sihamoniho v útlém věku poslal na studia do Prahy.
Neznámé informace
Frajerová pracuje na filmovém dokumentu právě oSihamonim. „Je plno věcí, které o něm veřejnost neví. I o tom, jak se dostal do Československa. Je pro svůj národ stejnou jistotou jako budhismus.“
Čtěte také
Novinářka popisuje vřelé přijetí štábu současným vedením Kambodže, včetně kontaktu s matkou krále, která si Frajerovou pamatuje ještě jako malou „jemnou dívku, kterou zůstala“, jak uvádí.
V dokumentu se ale hodlá zaměřit i na problematická a citlivá témata, včetně šikany budoucího krále ostatními spolužáky, jeho panovnickými povinnostmi zkříženou touhu po taneční kariéře nebo celospolečenského dopadu působení Rudých Khmérů.
Progresivní vývoj
Podle Frajerové se Kambodža v posledních desetiletích výrazně změnila. „Už není tak tradičním místem, jakým byla. Především její výstavba je jiná. Rostou tam výškové budovy, expandují zahraniční firmy, život jde dál a vývoj je daleko progresivnější.“
Poslechněte si celý rozhovor Vladimíra Kroce s jeho hostem. Blanka Frajerová nechá ještě podrobněji nahlédnout do příprav portrétního dokumentu současného kambodžského krále Sihamoniho.
Související
-
Dokáže také Kambodža posoudit svou minulost?
O zločinech komunismu se toho řeklo a napsalo tolik, že je těžké něčím zaujmout, natožpak překvapit. Zpráva z tohoto týdne o začátku procesu se "soudruhem Duchem", ...
-
Cestování nevykořeňuje, ale obohacuje nás. Vlast a kulturu si držím v sobě, říká fotograf Bouzek
Fotograf Jaroslav Bouzek cestuje do dalekých končin světa. Jak říká, vnímá nejen jejich krásy a exotiku, ale snaží se reflektovat i odvrácenou stranu krajin.
-
Cestování přináší třikrát větší ekologickou zátěž, než se předpokládalo
Podle australských vědců představuje globální cestovní ruch třikrát větší ekologickou zátěž, než se doposud odhadovalo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka