Jaroslava Moserová. Lékařka, která mohla být prezidentkou
Jaroslava Moserová Davidová (1930-2006) v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas řekla, že neumí odpočívat u televize.
I díky tomu se dokázala vedle své náročné profese lékařky a vědecké pracovnice na klinice popálenin věnovat i mnoha zájmům a koníčkům.
Od dětství hrála výborně na klavír, dokonce uvažovala o profesionální hudební dráze. A skutečně nevynechala žádnou příležitost, aby si na klavír zahrála. Při návštěvě delegace českého Senátu ve Spojených státech se v městečku Spillville v Iowě hned posadila za harmonium, u kterého Antonín Dvořák o letních prázdninách skládal svůj Americký kvartet, a přehrála několik jeho skladeb. Českou hudbu přibližovala i jako velvyslankyně v Austrálii během svých přednášek pro krajany.
Vy ale nejste tak ošklivá
Vedle hudby se však zajímala i o výtvarné umění. Sama malovala, ilustrovala svou knihu Historek a mezi malíři měla mnoho přátel. Anglického spisovatele detektivek Dicka Francise seznámila s malířem Josefem Jírou, a ten se pak stal dokonce jednou z postav ve Francisově detektivním příběhu.
A právě překládání Francisových knih je asi dodnes jejím nejznámějším koníčkem. Ty první přeložila ještě v 70. letech za hluboké totality, celkem jich pak do češtiny převedla víc jak čtyřicet, a to včetně Francisova životopisu.
Překládat nepřestala ani po listopadu 1989, kdy se začala naplno věnovat politice a diplomacii. Byla poslankyní i senátorkou, velvyslankyní i českou zástupkyní v čele UNESCO, v roce 2003 dokonce kandidovala v prezidentských volbách proti Václavu Klausovi. I toto své angažmá však brala s pro ni tak typickým humorem a nadhledem.
Jednou ji uprostřed prezidentské kampaně oslovil na Hlavním nádraží v Praze jakýsi ošuntělý starší člověk. „Ptal se, jestli já jsem já, a když jsem se přiznala, že jsem to opravdu já, řekl udiveně: vy ale nejste tak ošklivá jako v televizi. Pobavilo mne to,“ vzpomíná v pořadu z Archivu Plus Jaroslava Moserová.
Související
-
„Staronová vládo, nejsme tupé stádo“ aneb Jak Ladislav Adamec rekonstruoval komunistickou vládu
Nová vláda Ladislava Adamce vytáhla obyvatele Československa na začátku prosince 1989 opět do ulic.
-
Listopad 1989: Nejsme děti! Dělníci proti Štěpánovi
V listopadu 1989 šéf pražské KSČ zjevně podcenil situaci. Jinak by se na setkání s dělníky ČKD jistě připravil lépe.
-
Listopad 1989: Studenti sobě
Dokudrama se vrací k atmosféře na stávkujících vysokých školách. Nešlo jen o to, jaké politické požadavky je potřeba prosazovat, ale také o vztahy mezi studenty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.