Jan Macháček: Proč neodcházet z V4

30. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Visegrádskou skupinu V4 tvoří Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko.
0:00
/
0:00

V poslední době se objevují texty, které navrhují, že by Česká republika měla opustit visegrádskou skupinu, tedy V4.

Občas k tomu vyzývá Jiří Hanák ve svých textech pro Lidové noviny a minulý týden Petr Šabata v komentáři pro Český rozhlas Plus.

Petr Šabata: Brexit znovu ukazuje, že by Česko mělo opustit V4

Muž protestující proti brexitu (ilustrační foto)

Když vstoupilo Česko v roce 2004 do Evropské unie, byla Velká Británie jednou ze tří zemí, které neomezily vstup na svůj pracovní trh pro nové členské státy.

Podle Šabaty jsou důvody dva. Jednak je to toxická značka, kterou uskupení V4 získalo kvůli „nesolidárnímu postupu ve věci migrační krize“ a pak jde hlavně o Maďarsko, stav jeho demokracie, tamější refeudalizaci a námluvy s Putinem.

Dovolím si nesouhlasit. Kvůli tomu, že zrovna někde vládne někdo konkrétní, není správné rozpouštět regionální uskupení, které nemá ambici být víc než regionálním uskupením v rámci EU.

V rámci EU existuje koneckonců Benelux a méně formální spolky a kluby jako jsou nordické státy, hanzovní skupina, státy Středozemního moře, slavkovský formát, polský projekt Trojmoří apod. Koneckonců nová smlouva z Cách mezi Německem a Francií je příkladem dalšího dvojčlenného regionální uskupení v rámci EU.

Odcházet není dobrý nápad

Různé vrstvy, přesahy, překryvy, množiny a podmnožiny mohou EU jedině oživit, podobně jako občanské a zájmové spolky oživují společnost uvnitř jednotlivých národních států.

Luboš Palata: Británii jsme z EU vyhnali my Východoevropané

Brexit

Není to samozřejmě tak, že by Velká Británie odcházela z Evropské unie jen kvůli rozšíření na východ. Ale je to zcela určitě jeden z hlavních důvodů.

Vezměme si Polsko, se kterým vede Evropská komise řízení kvůli justici a médiím, ale ještě nedávno - za vlády Tuska a Sikorského bylo Polsko dáváno za příklad vzorné proevropské, liberální a dynamicky rostoucí země.

Třeba se to zase změní a možná dříve, než se nám teď zdá. V Maďarsku se nám to zdá nepravděpodobné, ale také to není nemožné.

Co drží země Visegrádu pohromadě kromě odporu proti migračním kvótám? Ono by se leccos našlo. V zásadě jde o sousedský spolek, i když my s Maďarskem nesousedíme, tak to trochu bereme tak, že s ním sousedíme. Dobré sousedské vztahy jsou pilířem zahraniční politiky.

Šéf rakouských lidovců odmítl sbližování se státy V4

Sebastian Kurz

Svůj postoj k Evropské unii vyjádřil v průběhu návštěvy Bruselu Sebastian Kurz, předseda Rakouské lidové strany (ÖVP), která vyhrála nedávné parlamentní volby v zemi. Odmítl spekulace, že se případná jím vedená vláda soustředí na sbližování se státy Visegrádské čtyřky. Tedy s Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. Píše to slovenská tisková agentura TASR. Šéf rakouských lidovců se k budoucímu zahraničně politickému směřování svého kabinetu vyjádřil před zasedáním Evropské lidové strany v Bruselu.

Pak je tu společná zkušenost s komunismem a totalitou. K některým poněkud svazáckým a nadšeneckým spádům Západu jako jsou transgenderová revoluce, neomarxismus, vítání lodí s migranty, odstraňování soch, nebo všeobjímající a stále tužší politická korektnost máme v regionu střední Evropy přirozenou skepsi.

Země V4 mají i některé podobné ekonomické problémy: bankovnictví ovládá zahraniční kapitál, je tu problém dvojí kvality potravin v EU, nízké mzdy a trable se směrnicí o vysílaných pracovnících a fragmentací jednotného trhu, které je třeba se společně bránit.

Země V4 mají rezervy s příhraniční spoluprací a s propojením infrastruktury – je co dohánět. Kulturní spolupráci financovanou visegrádským fondem považuji vysloveně za skvělou.

Není vůbec špatné, že v rámci EU existuje spolek, kterému nešéfuje Německo nebo v něm Německo není a z historických důvodů je dobře, že v témže spolku není Rakousko, protože by to leckomu připomínalo Rakousko-Uhersko.

Jan Macháček

Kdyby ve V4 nebylo Maďarsko a existovala by nějaká V3, bylo by v ní Polsko svou velikostí příliš dominantní. Z hlediska slovensko-maďarských vztahů je také dobře, že tyto země nejsou spolu pouze v EU či v NATO, ale navíc ještě v jednom spolku.

Samozřejmě, že členství v NATO či EU je řádově důležitější než V4, samozřejmě musíme být obezřetní, aby V4 někdo neunášel někam, kam nepatří, ale odcházet ze skupiny není dobrý nápad.

Spustit audio