Jan Kaláb: Rodičům jsem nic netajil. Věděli, že sprejuju

26. duben 2019

Jan Kaláb je přední osobností současné výtvarné scény. Věnuje se především graffiti a abstraktnímu umění. Sprej držel v ruce poprvé v patnácti letech, od té doby vytvořil stovky pouličních obrazů.

Neměl jsem to nikdy postavené tak, že bych lhal a utíkal z domu. Měl jsem tolerantní rodiče, někdy to pro ně bylo těžké a obdivuju je proto. Náš vztah byl vždy postavený na tom, že se nelže. Když jsem šel stříkat graffiti, řekl jsem vždy, kam jdu, a snažil jsem se domů přijít do určité hodiny,“ říká o době, kdy se sprejerstvím začínal.

Když je člověk rozumný a v druhém vidí touhu po něčem, nechce to zastavit, protože ví, že to nedopadne dobře,“ dodává.

Vladimir 518: Zpochybňování systému je velmi důležité a společnost by si ho měla vážit

Vladimír Brož aka Vladimír 518

Vladimir 518 je jedním ze tří členů rapové formace Peneři strýčka Homeboye (PSH). Jak ale říká, z hiphopové a rapové platformy se postupně stahuje a stále více ho zajímá tvorba napříč žánry. „Žádné okolnosti by ale člověku neměly diktovat, kdy skončit,“ říká.

Vedlejší efekt tvůrčí svobody

Každý člověk má jiné důvody, proč věci dělá, i když potom navenek tyto věci vypadají stejně. Pro mě byla hlavním motivem svoboda výtvarného projevu, adrenalin byl až druhotným. Ilegální aspekt graffiti byl vedlejší efekt. Chtěl jsem pomalovat plochu a bohužel jsem proto musel překročit zákon,“ říká uznávaný výtvarník.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s výtvarníkem Janem Kalábem. Bude mluvit mimo jiné o street artu, co tvořil během pobytu v New Yorku.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související