Muzika je viditelnější částí mé profese, říká Milan Cais
Milan Cais je nejen 31. rokem členem kapely Tata Bojs, kterou spoluzaložil s nejlepším kamarádem z hanspaulského sousedství Mardošou, ale patří i mezi uznávané české výtvarníky. „Když jsem byl na základní škole, už jsem se důkladně připravoval na výtvarnou střední odbornou školu, na Hollarku,“ říká.
„Muzika je viditelnější částí mé profese. A je pravda, že bych hudbě křivdil, kdybych řekl, že ji i výtvarné věci a sochařstí dělám padesát na padesát. V hlavě to tak ale stále cítím a vnímám, že obojí hraje roli půl na půl,“ dodává.
Hudebník, zpěvák a bubeník skupiny Tata Bojs, výtvarník a sochař Milan Cais, působí na české kulturní scéně už přes 30 let a stejné výročí slaví i skupina, kterou s kamarádem Mardošou, civilním jménem Markem Huňátem, založili už na základní škole na pražské Hanspaulce. Výtvarné projekty realizuje pod jménem p3D-01. Je ženatý a má dvě dcery.
Střídání období
V době, kdy Tata Bojs úspěšně završili třicetiletou existenci nejen velkým koncertem, ale také vernisáží průřezové výstavy TATA 30JS v pražském Centru současného umění DOX, se cítí Milan Cais pracovně vytížený, současně ale v osobním uváznutí.
Je to po těch třiceti letech s podivem, ale pořád se na naše koncerty těšíme.
Milan Cais
„Nevím, jestli jsem schopen popsat v pár větách, v jakém se nalézám životním období. Pracovně je to neustálý přetlak, pořád se něco děje. Osobně si však myslím, že stagnuji. Že jsem v jakémsi lehkém zavření. To je realita, kterou si uvědomuji, nějak si ji zkouším obsáhnout a jsem přesvědčený, že zas přijde jiné období a bude tohle střídat. Tak je to vždycky,“ vysvětluje.
Fero Fenič: Nevidím dost silné reprezentanty demokratických hodnot, ke kterým jsem se původně přihlásil

Fero Fenič za sebou nechal televizní a filmovou stopu prostřednictím stovek dokumentů a dalších projektů. „Jsem dítě, které prošlo společenskými změnami posledních 65 let. Zastávám myšlenku, že je tu možné všechno,“ říká o Česku režisér.
Potřebuji odpočinek
Plány do budoucna prozatím nemá. „Teď si potřebuji trochu oddychnout. Příprava výstavy a koncertu byla velmi náročná. V podstatě se mi to dva roky kumulovalo v hlavě a poslední měsíce před listopadovou vernisáží jsem už nedělal nic jiného. Dodnes mě to neustále zaměstnává,“ říká frontman kapely a vysvětluje, co očekává od nejbližších měsíců nového ve své tvorbě:
„Myslím si, že pro cokoli, co člověk dělá, ať je to hudba, vizuální umění nebo divadlo, potřebuje prožít nějaké zážitky. Ty pak musí mít čas zpracovat, aby z toho bylo co ukout, usochat, vymyslet. Teď jsem úplně vyprázdněný a musím zas do sebe něco nasát,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pátečním hostem. Milan Cais se vrátí k začátkům kapely Tata Bojs, k prvním koncertům za komunismu a k rebelii, která jim na základní škole vynesla obdiv spolužáků.
Související
-
Můžete mít sny, ale není dobré na nich ulpívat, radí Saša Rašilov
Herec Saša Rašilov po svém dědečkovi podědil nejen jméno, ale také herecké nadání. První roli dostal poměrně mladý a když přišel do rekvizitárny, ztratil řeč...
-
Milan Cais z Tata Bojs: Máme punkové kořeny
Máte začínající kapelu a hledáte recept na dlouhodobý úspěch? Zkuste se inspirovat u Tata Bojs, kteří letos oslavili neuvěřitelné čtvrt století své existence. „Mezi...