Jan Jůn: Vyřeší očkovací rekordman Británie nastalé imunizační dilema?

26. leden 2021

Britové jsou evropskými rekordmany ohledně protikoronavirového očkování, neboť počet už imunizovaných obyvatel právě dosáhl sedmi milionů, tedy deseti procent populace.

Pochvalu si bezpochyby zaslouží, neboť k rychlému průběhu očkovací kampaně přispívají nejen obvodní střediska, ale i tisíce dobrovolníků z řad bývalých lékařů, zdravotních sester i nezdravotníků. Ti všichni pomáhají zvládnout fronty ve stovkách očkovacích center po celé zemi a v sobotu dokázali imunizovat téměř půl milionu osob za den.

Čtěte také

Bylo ovšem na čase, neboť Británie je už tři týdny ve stavu nouze a celkový počet úmrtí právě dosahuje evropského rekordu stovky tisíc. Počet nově nakažených sice poklesl ze 60 tisíců denně před týdnem na polovinu, nemocnice jsou však zcela naplněny. Navíc se objevily nové mutace viru, i když před nimi nynější vakcíny prý také chrání.

Mezi Brity, kteří dostali první dávky séra oxfordské AstraZenecy, nebo Pfizer/BioNtech z Belgie, je už 80 procent nejstarších ročníků nad 80 let, takzvaní frontoví zdravotníci v nemocnicích a domovech důchodců a také už mnoho sedmdesátníků. Vládní plán imunizovat do 15. února 15 milionů nejohroženějších osob by tedy mohl být splněn.

Nedostatek vakcín

Zhruba půl milionu osob z celkového počtu očkovaných už také dostalo druhou dávku vakcíny, kterou například Pfizer/BioNtech i Světová zdravotnická organizace doporučují po třech týdnech od první injekce. AstraZeneca není tak přísná a hovoří o více týdnech.

Problémem ovšem je, že dodávky vakcín zpomalily, neboť zmíněné farmaceutické firmy potřebují upravit výrobní linky – pak prý opět výrobu zvýší.

Čtěte také

Obavy z nedostatku vakcín jsou právě důvodem proč se pro zdravotníky i britskou vládu objevilo nepříjemné dilema: Buď pokračovat v očkování i druhou dávkou a ochránit tak téměř dokonale menší počet obyvatel, nebo u druhých dávek výrazně prodloužit interval až na 12 týdnů, aby o to více obyvatel bylo chráněno alespoň částečně tou první.

Dilema ještě zostřuje skutečnost, že zatímco vládní zdravotnická rada SAGE s prodloužením intervalu souhlasí, Britská lékařská komora a jiné organizace nikoliv. Ty tvrdí, že vzhledem k jen částečné ochraně první dávkou – někde mezi 33 a 80 procenty – a k její klesající účinnosti s postupem času by vláda měla zvážit snížení intervalu na šest týdnů, což i tak zdvojnásobí počet očkovaných. Pokud by totiž ochrana první dávkou mezitím klesla k nule, bylo by to plýtváním a druhá injekce by se stala znovu tou první.

Je však jasné, že ochránit maximální množství alespoň částečně je morálně přijatelnější. Navíc nyní začíná monitorování míry ochrany první dávkou, a když se po pár týdnech ukáže nutnost tu druhou uspíšit, zdravotníci na vládu přitlačí.

Jan Jůn

Dilema britské vlády tedy nemizí a poslanci se mezitím bouří. Požadují znovuotevření škol, zavedení karantény pro přilétávající a přijíždějící v hotelích, či úplné uzavření hranic a navíc i kompenzace postiženým po ničivých povodních na severozápadě Anglie. Je toho zjevně najednou nějak mnoho.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio