Jan Fingerland: Zakleknutí na Huawei

30. duben 2019

Evropa se dostala před dilema, o které nestála – musí si vybrat mezi Amerikou a Čínou, přinejmenším pokud jde o budování sítě pro šíření internetu 5. generace.

Jde o to, že USA daly najevo evropským partnerům, že by s nimi nemusely sdílet citlivé informace, pokud by si Evropané nechali stavět infrastrukturu od čínské firmy Huawei. Sami Američané tedy věc staví jednak jako otázku bezpečnosti, a za druhé jako záležitost spojenecké loajality – buď my nebo oni.

Jiří Hošek: Miloš Zeman nemá pravdu. Důkazy proti Huawei existují, jsou přímo v čínských zákonech

Prezident Miloš Zeman a James Li, člena dozorčí rady a prezident Huawei pro evropský region

Miloš Zeman považuje obvinění proti společnosti Huawei za nekalou obchodní soutěž a rád by čínského výrobce viděl mezi účastníky národních tendrů na budování digitálních sítí 5.0.

Současně je těžké si celý spor odmyslet od obchodní války, kterou Trump nyní vede s Čínskou lidovou republikou, i když jejím hlavním záměrem není bojovat proti firmě Huawei. Pro Evropany se tím ale situace nijak nezjednodušuje.

Ještě před půl rokem Američané Evropanům pouze doporučovali, aby si Huawei nezvolili, nyní je tlak znatelně vyšší, protože americké informace, zejména pokud jde o bezpečnost, potřebujeme. Spojené státy spojence žádají, aby Huawei nepověřovali nejen stavbou strategické části sítě 5G, ale ani ostatními úseky. Jinak prý hrozí, že Číňané budou mít snazší cestu k citlivým informacím.

Každý podle svého

Pustit Huawei k budování sítí 5G je příliš velký risk, varují Financial Times

Huawei

Neexistuje žádný přímý důkaz, že by čínská společnost Huawei pomáhala své vládě provádět špionáž. Loajalita dodavatele telekomunikační infrastruktury je ale zcela zřejmá. Představuje tedy v případě budování sítí 5G bezpečnostní riziko.

Potíž s Huawei spočívá v tom, že jde o firmu, která má patrně původ v čínské vojenské rozvědce a navíc získávala rozsáhlou finanční i jinou podporu od čínského státu. Druhou výhradou je, že podle hned několika čínských zákonů jsou tamní občané povinni pomáhat čínským tajným službám při získávání informací.

Představitelé firmy Huawei popírají, že by byli ochotni podílet se na špionáži proti odběratelským státům. Současně už se v minulosti objevily zprávy, podle kterých například telefonní přístroje odesílaly bez vědomí svého majitele data do Číny.

Pokud máte jako Huawei v rukou klíčové technologie, máte účinnější zbraň, než jsou nukleární hlavice, varuje bankéř Jonáš

Ondřej Jonáš

Vedou Spojené státy obchodní válku s Čínou? A jak s tím souvisí pondělní obvinění čínské telekomunikační společnost Huawei, včetně její ředitelky Meng Wan-čou, z podvodů a špionáže ze strany úřadů USA? Česko-americký bankéř v Interview Plus tvrdí, že jde o vážný problém a nejen Spojeným státům došla trpělivost.

V tomto případě ovšem nejde o jednotlivé telefonní přístroje, ale zařízení pro ústředny, tedy strategickou infrastrukturu. Huawei přitom rychle roste, má mnohem větší tržby než potenciální nečínští konkurenti a také investuje mnohem vyšší částky do vývoje. Podle některých odborníků v tuto chvíli ani není možné budovat síť 5G bez nějakého podílu této firmy.

Trump postavil evropské země do zásadního dilematu, které jim není příjemné. Neevropské státy, jako je Austrálie, Nový Zéland nebo Japonsko Huawei z budování internetové infrastruktury vyloučily, naopak evropské země se k tomu nemají – například Itálie nechala Huawei vstoupit do soutěže s ostatními uchazeči, Francie také, s tou výhradou, že by byl schválen zákon, který by podrobil zařízení přísným testům. Zmíněné státy si tedy v tomto okamžiku vybrali Čínu spíše než Ameriku.

Hledání zadních vrátek

Jan Klesla: Čínský rok ve znamení prasete a Huawei

Huawei

Už více než měsíc otřásá médii skandál čínské firmy Huawei, ty nejdůležitější zprávy ale přišly až nedávno.

Naopak Britové se zatím rozhodli nepřipustit Huawei do budování strategické části, ale nevyloučili ho z ostatních oblastí internetové infrastruktury. Ani to však neodpovídá zpřísněnému americkému stanovisku.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt přitom zatím nejotevřeněji formuloval důvody k obavám: čínské společnosti jsou do té míry ovládány čínskou vládou, že nelze posuzovat jejich činnost stejně jako jednání srovnatelné západní firmy. Jde tedy o jakousi předběžnou opatrnost, nikoli poukázání na konkrétní prohřešek. Podle odborníků je ale velmi obtížné najít „zadní vrátka“, která by v takovém systému hypoteticky byla umístěna.

Jan Fingerland

Mezi nejopatrnější země patří Česká republika, jejíž Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost před zařízeními Huawei varoval. Naopak prezident Zeman během své návštěvy Číny firmě Huawei vyjádřil svou solidaritu, dokonce přání, aby se účastnila na budování internetu u nás a odsoudil Českou republiku za její postoj.
Český prezident také kritizoval českou „servilitu“ ve věci Huaweie. Každý si zřejmě může vybrat, v čem česká servilita spočívá.

Spustit audio