Petr Fischer: Předsudečná nenávist SPD nesnese toleranci

28. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | Foto: Zuzana Jarolímková, iROZHLAS.cz

Petr Fischer: Předsudečná nenávist SPD nesnese toleranci

Soudkyně Marie Filippiová došla k závěru, že ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí SPD, když je před třemi lety označilo za extrémistické. Porušení práv ale nebylo podle ní tak velké, aby se ministr Rakušan (STAN) musel omlouvat.

Ve stylu „Chytrá horákyně“ pokračuje nepravomocné rozhodnutí soudkyně Filippiové i v dalších částech vysvětlení. Podle ní „nebylo prokázáno, že by projevy předsudečné nenávisti byly ve sledovaném období dominantní složkou aktivity SPD“.

Čtěte také

Těžko se to vykládá, zdá se ale, že soudkyně vlastně říká, že SPD předsudečnou nenávist zřejmě nějak šíří, ale nedělá to jako svou převažující činnost, protože se mimo jiné také věnuje legislativní práci v parlamentu.

Jinak řečeno: To, že tu a tam vypustíte do veřejného prostoru nenávistnou slinu, z vás ještě nedělá extrémistu. Tedy pokud neplivete neustále každý den od rána do večera. Jako by se spravedlivé posouzení nenávistnosti slin dalo přesně naměřit, a bylo tedy otázkou míry a četnosti.

Jiná demokracie

Hyperbola plivání mi posloužila jako výraz nespokojenosti s logikou rozsudku, která je nebezpečnější než rozsudek sám. Snaží se totiž určovat jakousi míru snesitelnosti nenávisti vůči druhým v politické rozpravě.

Čtěte také

Místo toho, aby jasně řekl, že takové postupy jsou všeobecně nepřípustné. Boříme se do tekutých písků a křehkým ledem zároveň, zvláště když SPD dlouhodobě používá téměř přímočarou hru předsudků jako hlavní identifikační magnetickou sílu propojující ji s voliči.

Spor o vymezování slova „extrémní“ je v porovnání s neustálými fauly vůči nevinným druhým lidem zcela nedůležitý a mimoběžný s podstatou věci. Je to dokola pořád stejné. Nejsme rasisti, ale černoši nebo muslimové nám sem chodit nebudou, protože jsou nejen úplně jiní než my, ale budou nám tu dělat nepořádek.

Soudkyně Filippiová propásla možnost řádně a důkladně odsoudit komplexní kontext sporu, který je skutečným nebezpečím, o něž běží. Předsudečná nenávist se stala hlavním politickým motorem ve Spojených státech, kde jsou dnes už se souhlasem Nejvyššího soudu spektakulárně deportování lidé do třetích zemí, přestože se ničeho nedopustili.

Čtěte také

Prezident Trump je všechny en bloc označuje za „nejhorší z nejhorších“. Dehumanizace migrantů a všech odlišných lidí, kteří jsou jiní, než jsme my, začíná nenávistným předsudkem a jeho až divadelním předváděním. Soudce by měl mít odvahu říct to otevřeně a přímo, a upozornit na riskantní souvislosti zdánlivě malicherné kauzy.

Na sociálních sítích se často objevuje populární tvrzení přisuzované Václavu Havlovi, podle kterého je „přirozenou nevýhodou demokracie, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“

Petr Fischer

SPD má slovo demokracie v názvu, je to ale jiná demokracie. Ta, na jejíchž základech stojí i soudní povolání, zastupující zájmy demokratického politického společenství, není ta, kterou chce SPD budovat.

Ta si totiž za základ své existence vzala rovná práva všech lidí, a předsudky vůči odlišnosti odsuzuje. Tedy pokud si dobrovolně nesvazuje ruce, jako ve sporu o neurčitý extrémismus SPD.

Autor je komentátor časopisu Euro

autor: Petr Fischer

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.