Týden očima Petra Schwarze: Justice, důstojnost a automatická pračka
Skončil školní rok a rozdávala se vysvědčení, ty méně úspěšné čekají reparáty. Třeba Městský soud v Praze, kterému Vrchní soud podruhé vrátil k novému projednání kauzu Čapí hnízdo – tentokrát ovšem s tím, že obžalované, expremiéra a lídra opozičního hnutí ANO Babiše a jeho někdejší poradkyni, nyní europoslankyni za hnutí ANO Nagyovou, musí na základě důkazů uznat vinnými.
Vrchní soud v jejich krocích vidí naplnění znaků dvou trestných činů, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, podle soudkyně neexistují žádné pochybnosti, Babiš s Nagyovou naopak vinu odmítají.
Čtěte také
Babiš využil svého přednostního práva řečnit, a na půl dne zablokoval jednání Poslanecké sněmovny, kterou už tedy nenazývá žvanírnou, svou obhajobou a útoky na vládu i podle něho zpolitizovanou justici – ale tak to prostě je, když soudy dopadají podle jeho představ, je justice nezávislá a suverénní, když nedopadají, je justice zpolitizovaná.
Také Babiš podal trestní oznámení na soudního znalce kvůli jeho posudku, a policie zase navrhla státnímu zastupitelství obžalovat z křivé přísahy v Babišův prospěch svědčícího manažera jeho firmy, který vypovídal u prvoinstančního soudu. Každopádně jestli hnutí ANO vyhraje volby a jeho šéf Babiš bude chtít sestavovat vládu, leží před prezidentem republiky další ořech k rozlousknutí týkající se jmenování premiéra, který podle rozhodnutí soudu musí být odsouzen za trestný čin.
Ať přežijeme vše, co se nás pokusí semlít
Koneckonců ale takový premiér Izraele Netanjahu, který je s krátkými přestávkami u moci už 16 let a je tak nejdéle sloužícím izraelským předsedou vlády, čelí obviněním z korupce a zneužití moci i se svou ženou přes deset let.
Čtěte také
A pět let stojí před soudem hned ve třech kauzách, na začátku příštího týdne má tribunál pokračovat. Což přimělo amerického prezidenta Trumpa k vzletné tirádě, kdy o soudu mluvil jako o honu na čarodějnice či hororovém představení, které by měly okamžitě být zrušeny, nebo by měl Netanjahu dostat milost.
Zdůraznil, že Netanjahu je podle něho Velký hrdina, možná největší válečník v dějinách Izraele, a že si spolu ve válce s Íránem prošli peklem, což trochu zní, jako by se sešli na palubě stíhačky nad Teheránem. No, Netanjahu sice zdůraznil, že přinesl osobní oběť, protože jeho syn musel kvůli íránskému ostřelování odložit svatbu, ale tím nedojal ani své spoluobčany.
Každopádně dvanáctidenní válka, do které se v závěru zapojily i Spojené státy bombardováním íránských jaderných zařízení speciálními bombami, na což dokázal Írán odpovědět jen zcela symbolickým naznačením útoku na americkou základnu v kataru, skončila.
Čtěte také
A velká část světa včetně nás může být Izraeli i USA vděčná, že íránskou jadernou hrozbu aspoň na čas oddálily, byť je nezodpovězenou otázkou na jak dlouho – americké tajné služby předběžně oznámily, že jen na pár měsíců, izraelská armáda tvrdí, že na roky, Trump, že na desetiletí. Vážné škody na jaderném programu země ale nakonec přiznal i íránský ministr zahraniční Arakčí.
Země Severoatlantické aliance se na summitu v Nizozemí dohodly na zvýšení výdajů na zbrojení, což je pro Evropu tváří v tvář ruským hrozbám životní nutnost. Přímo na armádu by mělo jít 3,5 procenta rozpočtu, dalších 1,5 procenta do infrastruktury, což Španělsko jako jediné odmítlo a Slovensko přijalo, ale podle premiéra Fica se tím zas tak úplně nehodlá řídit.
S odkazem na zvýšení výdajů Česka na obranu oznámilo vedení české sociální demokracie, že pár jeho kandidátů se bude přece jen ucházet o křesla ve sněmovně na kandidátce nacionalisticky konzervativního uskupení Stačilo! vedeného komunisty, což vyvolalo exodus ze strany značné části těch nemnoha zbývajících osobností, které straně ještě zůstaly.
Prodej zbytečků politického kapitálu za pár nejistých křesel ve sněmovně, pokud tedy socdemáky z kandidátek voliči Stačilo! zas nevykroužkují ven, je velmi nedůstojným odchodem do zapomnění kdysi vládní strany.
Ale koneckonců v Austrálii přežil devítiměsíční kocour Pablo i téměř hodinový program v bubnu automatické pračky – téměř mrtvý, s poraněním mozku, ale přežil. Ať i my přežijeme vše, co se nás pokusí semlít, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.