Jan Fingerland: Vyšetřovací komise ukázala na Netanjahua
Izrael obchází už více než rok otázka, kdo zavinil bezpečnostní selhání ze 7. října loňského roku. Občanská vyšetřovací komise před pár dny vydala svou zprávu, v níž největší podíl odpovědnosti přisoudila Benjaminu Netanjahuovi.
Jde o občanskou vyšetřovací komisi, která nemá žádné formální postavení. Nejde ale také o shluk náhodných kolemjdoucích. Předsedá jí Varda Alšejchová, bývalá soudkyně, a na práci se podíleli vysloužilí generálové Jehudit Grisarová a Ejal Ben Reuven, případně též bývalý policejní důstojník Šlomo Aharoniški. A také příbuzní obětí.
Zpráva vychází ze sto dvaceti výpovědí, včetně svědectví bývalých premiérů a vysloužilých nebo aktivních důstojníků, přeživších i pracovníků dobrovolnických organizací.
„Zaslepující arogance"
Komisi zajímalo nejen dění v okamžiku průlomu ze strany Hamásu, ale i to, co mu předcházelo dny, měsíce i roky před tímto okamžikem, a také bezprostřední reakce a následující dny a měsíce.
Některé závěry se sice týkají konkrétních provinilců, ale mají obecnější platnost. Poukazují na zaslepující domýšlivost držitelů pravomocí, skupinové myšlení a umlčování kritických hlasů.
Čtěte také
Důležité instituce se tak například rozhodly ignorovat, že protivník porušuje dohodnutá pravidla, a nereagovaly na to. Příliš se spoléhaly na představu, že Hamás je zastrašen, nemá zájem o intenzivní konflikt a je spokojen s politikou „klid za peníze“, která mu umožňovala udržovat v Gaze mocenský monopol.
Před útokem i po něm autoři analýzy zaznamenali špatnou koordinaci armády, policie a tajné služby, zejména Šin Bet, zodpovědné za Gazu. Špatná byla schopnost nejen předvídat, ale i pružně reagovat na nečekané scénáře. Představitelé armády se nepostarali o to, aby u Gazy byl dostatečný počet vojáků, posádky pozorovatelek, ležící hned u hranic, nebyly ani řádně vyzbrojeny. To se konkrétně vyčítá bývalému náčelníku generálního štábu a pozdějšímu ministru obrany Benny Gantzovi.
Čtěte také
Zejména tajné služby se prý příliš spoléhaly na techniku, technologie a představu, že odpovědí na bezpečnostní výzvy je „malá a chytrá armáda“. Izrael si neudržel svou schopnost odstrašení nepřítele. Tím byl v tomto případě především Hamás.
Zpráva proto také kritizuje Netanjahua, ale částečně i jeho předchůdce Naftali Bennetta a Jaira Lapida. Největší díl viny podle zprávy nese Benjamin Netanjahu, už jen proto, že byl po mnoho let premiérem. Dostalo se mu prý předem opakovaného varování od generálního štábu, tajné služby Šin Bet, která byla za Gazu odpovědná, a dalších.
Premiér mlčí
Netanjahu je prý zodpovědný i za úpadek funkčnosti ministerstev a oslabování kontrolních mechanismů a narušení důvěry mezi politickými představiteli a armádou. Tolik tedy o občanské vyšetřovací komisi.
Čtěte také
Současně po celý rok běžel spor mezi armádou a nejvyšším státním kontrolorem Matanjahu Englmanem ohledně jiného zkoumání okolností 7. října 2023. Armáda se vyšetřování ze strany tohoto mocného úřadu bránila, protože Englmana považovala za příliš blízkého premiérovi, a obávala se, že se bude snažit přesunout odpovědnost na ni. Toto šetření nakonec začne v únoru. Všichni ale čekají na něco jiného.
Hlavní slovo by podle zavedených zvyklostí, a vlastně i podle zákona, měla dostat Národní vyšetřovací komise. Jde o zavedenou izraelskou instituci, již sestavuje a řídí předseda Nejvyššího soudu a jež má pravomoc předvolat kohokoli, včetně premiéra nebo šéfů armády a tajných služeb.
Čtěte také
Netanjahu zatím svolání této komise zdržoval s tím, že čas na zkoumání chyb přijde až po skončení války. Někteří jeho odpůrci toto zdržování považují za nepřímé přiznání viny.
Souběžně jeho spolupracovníci usilují o to, aby upravili dosavadní zákony, které by umožnily sestavení jiného typu komise, na jejíž složení a činnost by měla vláda větší vliv. Podílet se na ní má i opozice, ale vyloučen bude Nejvyšší soud, který se prý podílel na vyvolání chaosu, který 7. říjnu předcházel.
V minulosti už někteří izraelští představitelé přijali symbolicky odpovědnost za selhání 7. října. Prvním byl už před více než rokem náčelník generálního štábu Herci Halevi, který shodou okolností před pár dny oznámil, že hned po skončení války odstoupí z funkce. Netanjahu, zdá se, nic takového neplánuje.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.