Jan Fingerland: Prezidentův zbrojnoš aneb Trump jako Nixon?
Zapomeňte na Nixona a Watergate, teď je tu Trump a jeho případ. A v nějaké souvislosti s ním byl zatčen Roger Stone, někdejší spolupracovník nynějšího prezidenta.
Srovnání s Watergate není přehnané v tom smyslu, že v obou případech jde o vyšetřování machinací kolem volební kampaně v prezidentských volbách, zneužívání informací nebo jejich nelegální získávání. Navíc je zde podezření ze zapojení cizí mocnosti.
Roger Stone byl Trumpovým politickým poradcem. Nyní ale sedí ve vazbě poté, co byl zatčen na základě vyšetřování zvláštní federální komise, té, kterou vede vyšetřovatel Robert Mueller.
Muž v úzkých
Zatčený Stone je viněn ze sedmi možných přečinů. Jde zejména o bránění činnosti úřadů, lhaní a vyhrožování. Zpráva má 24 stran a obsahuje mimo jiné soubor emailů, které měl Roger Stone poslat během vzrušeného roku 2016.
Je podezřelý, že byl ve spojení s hackerem nebo skupinou hackerů, kteří si říkají Guccifer 2.0 a podle některých názorů jde o skupinu, kterou řídí ruská vojenská rozvědka. Měl také být v kontaktu se zakladatelem serveru WikiLeakes Julianem Assangem. Podle Muellerova předpokladu byly WikiLeakes jedním z kanálů, pomocí kterých Rusové zveřejňovali citlivé informace.
Stone měl také předem vědět o tom, že se hackeři zmocnili emailů Johna Podesty, volebního manažera Hillary Clintonové – zveřejnění těchto zpráv mělo poškodit demokratickou prezidentskou kandidátku.
Pokud Stone o krádeži emailů věděl o měsíc dříve než veřejnost, něco to podle vyšetřovatelů vypovídá o jeho úloze v této věci.
Lhaní se měl Roger Stone dopustit hned v pěti případech během slyšení v Kongresu. A měl také zastrašovat blíže neuvedeného svědka. Pro zajímavost dodejme, že tak měl mimo jiné činit pomocí citátů z filmů, jako je Kmotr. Spis obsahuje i upozornění, že Stone se přitom dopouštěl gramatických chyb.
O tom, zda bude Roger Stone během Muellerova vyšetřování zadržen, se spekulovalo už nějakou dobu. V pátek brzy ráno byl zadržen a jeho postavení se zhoršilo, i když on sám se považuje za nevinného.
Osud zbrojnošů
Od svého bývalého spolupracovníka dává ruce i Donald Trump. Jeho mluvčí uvedla, že vyšetřování se nijak netýká osoby prezidenta ani Bílého domu. Je skutečně docela dobře možné, že Stone jednal na vlastní pěst, nebo nanejvýš byl ve spojení s Trumpovými lidmi, ale sám do užšího okruhu nepatřil.
To se ovšem nedá říci o některých z nyní již více než třiceti lidí obviněných Muellerovou komisí, jako je bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn, osobní právník Michael Cohen, a nebo bývalý šéf jeho volební kampaně Paul Manafort, který je dokonce ve vazbě.
Nyní tedy došlo na Rogera Stona. Jde o svérázného muže, který sám sebe označuje za agenta provokatéra americké pravice. V republikánské politice se pohybuje už desítky let a spolupracoval i s týmy Ronalda Reagana nebo George Bushe. Do politiky se poprvé dostal ještě jako mladík v roce 1972 během kampaně Richarda Nixona. Toho, který pak musel kvůli aféře Watergate odstoupit, aby předešel svému odvolání.
Už tehdy se Stone dostal do problémů kvůli tomu, že se měl podílet na infiltrování kampaně George McGoverna, Nixonova demokratického soupeře. Stone se s Nixonem cítil natolik spjatý, že ho má údajně vytetovaného na zádech. Osudným se mu možná stane jiný republikánský samorost, současný prezident Donald Trump. To je osud, s ním prezidentovi zbrojnoši musejí počítat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.