Jan Fingerland: Předehru k míru na Ukrajině zahrají Saúdi
Jak a kdy nastane mír na Ukrajině? V tuto chvíli je zřejmé, že k němu nepovede jen bilaterální jednání bojujících stran, ale řada procesů, které pro takové rozhovory připraví půdu. Jedním z nich je víkendový mezinárodní summit desítek států, který se bude, trochu překvapivě, konat v saúdskoarabské Džiddě.
Je pozoruhodné, že pokusy o zprostředkování míru se už v minulosti odehrály ze strany středních mocností Blízkého východu, totiž Izraele a Turecka. Jež také patřily ke spojencům USA, ale nebyly členy Severoatlantické aliance a měly relativně intenzivní vztahy s Ruskem. To vše platí i pro Saúdskou Arábii, která je s Moskvou v kontaktu už jen kvůli koordinaci těžby a cen ropy a plynu.
Trochu jinak
Saúdskoarabská iniciativa se od té izraelské a turecké liší – na jednání není Rusko zváno, naopak se zdá, že jednat se bude o parametrech míru, jak si je představuje Ukrajina, tedy mimo jiné odchod Rusů z celého mezinárodně uznaného území Ukrajiny.
Čtěte také
Půjde také o velkou schůzku až desítek států, i když na začátku nebylo jasné, jestli se jejich účast neodehraje jen online. Charakteristické také je, že kromě evropských zástupců budou přítomni představitelé významných zemí, které se nepočítají z Východu ani Západu, například Indonésie, Mexika nebo Egypta. Takto se už před měsícem v Kodani setkali se zástupci Ukrajiny mimo jiné představitelé Indie, Turecka a Jihoafrické republiky.
Není zřejmé, kdo je hlavním iniciátorem summitu. Svolávají ho Saúdi, ale na jednání zřejmě mají nějaký vliv i Ukrajinci. Účastnit se bude i zástupce Spojených států, ale nikoli ministr zahraničí, natož třeba prezident či viceprezidentka, ale „jen“ poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. I za Česko dorazí „jen“ náměstek ministra zahraničí.
Čtěte také
Saúdská Arábie se v minulých letech od svého amerického spojence trochu odvrátila, i kvůli některým ideovým sporům. Země také vykazuje větší samostatnost a autonomii v zahraniční politice. Nedávno Saúdi uzavřeli trochu nečekanou dohodu o nápravě vztahů s Íránem, a to nikoli za amerického, ale čínského zprostředkování. Je možné, že v nějaké podobě se na formování summitu mohli podílet i Číňané nebo si vymínili vliv na jeho podobu.
Globální Jih
Celou věc si nelze odmyslet od souboje Západu a Ruska o přízeň zemí třetího světa. Před pár dny se v Moskvě odehrál africký summit, na kterém prezident Putin ohlásil odepsání několika miliard dluhů a další vstřícné kroky.
Čtěte také
Africké státy, ale i Saúdskou Arábii, obklopenou zeměmi bohatými spíš na lidi než na ropu, enormně zajímají otázky, jako je cena obilí nebo paliv. Proto ze všeho nejvíce vyhlížejí co nejdřívější konec války a ukončení negativních dopadů na jejich vlastní situaci.
Zdá se, že konflikt se nachází na počátku nové fáze. Na jedné straně se zdá, že nelze čekat jasné vítězství žádné strany, ale také si ani Rusové nemohou být jisti, jestli se Ukrajincům nepodaří prolomit ruské linie. To by značně oslabilo Putinovy pozice při jakémkoli jednání a také by to zhoršilo jeho vnitropolitické postavení.
Možná se tedy i Moskva pomalu připravuje na nějaký přesun do jednacích síní, podle optimistických představ by se mohla nějaká mírová konference konat ještě letos neznámo kde – a víkendová schůzka v Džiddě je zastávkou na této cestě.
Ukrajinci zatím dávali najevo, že berou jen úplné osvobození, jež navíc považují za jedinou garanci, že nepůjde o přestávku v boji do příštího ruského pokusu. Američané slibovali, že parametry příštího míru si stanoví Kyjev. Teď se přinejmenším zdá, že mír na Ukrajině bude předmětem jednání desítek států, ať už je to dobře, nebo špatně.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.