Jan Fingerland: Gaza zablokovaná a odblokovaná
Vývoj kolem Gazy dostal v posledních dnech dva nové impulzy. Jedním je krize, do které se dostalo příměří mezi Hamásem a Izraelem. Druhým je druhá vlna reakcí některých arabských zemí na Trumpův plán vystěhování Gazanů do zahraničí.
Čtěte také
V sobotu měli být propuštěni další izraelští rukojmí, a v souvislosti s tím další palestinští vězni. Nyní je tento vývoj ohrožen, a to ze dvou důvodů.
Zaprvé Izraelci byli zděšeni stavem tří mužů propuštěných naposledy a divadlem kolem jejich předání. Netanjahu pak pohrozil Hamásu, pokud bude podobný vývoj opakovat.
Na okraji zhroucení
Do debaty se vmísil Donald Trump, podle kterého mu propuštění Izraelci připomínali vězně z koncentráků, a Izraeli doporučil zrušení příměří, pokud nebudou do soboty zbývající izraelští rukojmí propuštěni – nebylo jasné, zda myslí všechny, a nebo ti, kteří mají podle dohody být propuštěni v závěrečné etapě první fáze příměří.
Čtěte také
Druhým důvodem pro krizi příměří byla skutečnost, že Hamás obvinil Izrael z jejího porušování a pohrozil, že přestane rukojmí propouštět. Netanjahu odpověděl, že v takovém případě obnoví boje. Nic jiného mu nezbývalo, ale také bylo zřejmé, že se mu nebude do toho chtít, protože by to znamenalo, že definitivně obětoval desítky rukojmí.
V pozadí se odehrává jednání o tom, co bude náplní druhé fáze příměří. Ta by měla směřovat k úplnému zastavení války. Izraelci vyslali do Kataru své zástupce, ale dali najevo, že mají jen omezené pravomoci, protože se v této situaci nechtějí k ničemu většímu zavazovat.
Čtěte také
Pravděpodobně pro úplné ukončení války budou chtít, aby Hamás složil zbraně, propustil všechna izraelská rukojmí a jeho vedení odešlo do exilu.
S tím Hamás souhlasit nebude, protože má vítězství na dosah. Tedy setrvání u moci, a dokonce možnost, že si nějaká rukojmí ponechá navždy, protože mu v tom nikdo nemůže zabránit. Proto také nepropouští dětská rukojmí. Je také možné, že zbývající rukojmí jsou v tak zbědovaném stavu, že jejich další propouštění by bylo pro Hamás kontraproduktivní.
Změna východisek
K tomuto vývoji přispěl fakt, že Izraelci Hamás neporazili, a pak se v lednu podvolili Trumpovu tlaku na rychlé příměří. Uzavřeli tak s únosci absurdní dohodu, podle které budou získávat rukojmí po kapkách a výsledně jen malou část z nich.
Čtěte také
Za to vyklízejí strategické pozice v Gaze – takže v tuto chvíli nemají v ruce už žádnou jinou kartu než hrozbu obnovení války.
Hamás si je ovšem vědom, že to by bylo v Izraeli nepopulární u těch, kdo preferují vysvobození rukojmí za jakoukoli cenu. A ve světě u všech, kteří se domnívají, že zdrojem problémů je Netanuahu, a nikoli Hamás. Není také jasné, co by Izrael mohl udělat, pokud by se válka znovu rozhořela, jeho postup by musel být zcela jiný než dosud.
Pak je tu ještě jedna rovina, a to je americký tlak na Jordánsko a Egypt, země, které byly nejvíce proti Trumpovu plánu na vystěhování obyvatel Gazy do okolních arabských států.
V první fázi arabské vlády halasně nesouhlasily. Nyní po dalším jednání Káhira i Ammán, poté, co dávaly od Gazanů ruce pryč, se pozice začínají měnit.
Egyptská vláda přišla s vlastním plánem na obnovu Gazy, a Jordánsko by pro začátek mohlo přijmout dva tisíce dětí na léčení. Je možné, že bizarní Trumpova hrozba v nějakém smyslu zafungovala. Věci se teď odehrávají rychle, ale také zčásti skryté za kulisami.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka