Jan Blatný: Jen asi 30 procent mrtvých je jednoznačně spojeno s covidem-19

29. leden 2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se stal terčem kritiky kvůli svým výrokům ohledně vykazování zemřelých s koronavirem. Ministr si za nimi ale dál stojí.

Podle něj k vysokým počtům zemřelých přispívají také zemřelí při autonehodách, kteří byli pozitivně testovaní na SARS-CoV-2. Trvá na tom, že přímo na covid zemřela jen třetina z evidovaného počtu covid+ zemřelých v Česku.

My víme, že zhruba 30 procent ze smrti, které vykazujeme, je jednoznačně spojeno s koronavirem. 10 procent, kam patří například i ta autonehoda, je bez spojitosti s koronavirem. Protože opravdu můžete zemřít na něco úplně jiného, včetně citované autonehody. Ve chvíli, kdy se dostanete do nemocnice, je vám provedeno určité vyšetření, třeba CT apod., ale před tím se udělá z nějakého jiného důvodu test na covid. A máte ho pozitivní, takže potom do té statistiky zapadnete A určitě jste nezemřel na covid. Zemřel jste na tu autonehodu. Je to malé procento, ale není to nepravda A potom je 60 procent (lidí), kde je už tato pravděpodobnost velká. Ale není to jediný důvod – máte koronavirus a k tomu třeba nádorové onemocnění.
Jan Blatný

V ČR zemřelo mnohem víc lidí

Jak je to tedy s počtem mrtvých, které vykazuje Česko? Je metodika jiná než v jiných zemích EU? Jak je to s rozlišením, kdo zemřel „na covid“ a kdo „s covidem“? Má, nebo nemá ministr Blatný pravdu?

Covidové statistiky jsou podle ředitele Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů Reného Levínského různé, jinak se vedou v různých zemích, takže důležité je se dívat na celkové statistiky úmrtí.

Čtěte také

„Třeba v Belgii je počet zemřelých v covidových statistikách rovný počtu lidí, kteří zemřeli navíc. U nás je to o polovinu víc než máme v covidových statistikách. A když se díváme směrem na Východ, tak zemích jako je Rumunsko nebo Bulharsko, zemřelo dokonce dvojnásobek víc lidí než obvykle.“

Podle Levínského je Česko na průměru Evropské unie, ještě hůř jsou ale na tom třeba v Peru, kde zemřelo dokonce čtyřnásobné množství lidí než obvykle. 

Výrok týdne s Martinem Matějkou najdete v audiozáznamu. Hosty byli ředitel Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů René Levínský a komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

autoři: Martin Matějka , lup
Spustit audio

Související