Klimatolog Tolasz: Snaha zatím na poklesu emisí vidět není. K uhlíkové neutralitě potřebujeme i krajinu
Přestože se lidstvo globálně snaží o snižování emisí skleníkových plynů a uzavírá k tomuto účelu různé dohody, za posledních třicet let k žádnému globálnímu snížení nedošlo, upozorňuje klimatolog Radim Tolasz: „Lidstvo ročně vyprodukovává neuvěřitelných 60 gigatun skleníkových plynů. To je za posledních deset let nárůst o dvanáct procent.“
„Od roku 1994 je to nárůst emisí o 54 procent. Od roku 1990 se lidstvo snaží, připravuje různé dohody, ale na globálních emisích to zatím není vidět,“ zdůrazňuje Tolasz, český zástupce při Mezivládním panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC).
Podle něj je nutné nejen snižovat emise skleníkových plynů, ale také se starat o krajinu:
„Tedy dosáhnout toho, aby krajina v rámci uhlíkového cyklu uhlík pohlcovala tak, jak je přirozené, což znamená mít v pořádku lesy, dobře hospodařit na půdě a starat se jako lidstvo o to, aby oceán byl čistý.“
Někdo může tvrdit, že důležitá je energetika, jiný že doprava. Ale když se zaměříme na jednu věc a na ostatní ne, tak ničeho nedosáhneme.
Radim Tolasz
„Když tedy budeme snižovat emise a zároveň se starat o krajinu, můžeme dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Jestli jí dosáhneme v roce 2040, 2050, nebo 2060, teď momentálně není úplně důležité, ale důležité je ten proces teď co nejrychleji nastartovat a držet se ho,“ věří klimatolog.
Čtěte také
Sám nepovažuje za šťastné hledat v tomto procesu priority. „Někdo může tvrdit, že důležitá je energetika, jiný zase že doprava a tak dále. Ale když se zaměříme na jednu věc a na ostatní ne, tak ničeho nedosáhneme.“
„Snažme se tam, kde je příspěvek relativně malý, se aspoň trochu snažit. A kde je velký, se zase snažit hodně. To bych považoval za prioritu,“ vyzývá Tolasz.
Klimatický systém má setrvačnost
Radim Tolasz, český zástupce při Mezivládním panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC), klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu
Petr Havlík, odborník na ekosystémový management a přírodní zdroje z mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu ve Vídni
Tolasz připomíná, že adaptační opatření na klimatickou změnu také potřebujeme:
„Klimatický systém má setrvačnost a bude se nepříjemně vyvíjet ještě další desetiletí, i když začneme snižovat emise skleníkových plynů. Ale adaptace budou stále dražší a dražší a jsem přesvědčen, že bychom to výhledově neufinancovali.“
To je ten hlavní důvod, proč lidstvo musí nejen snižovat emise, ale také takzvaně se mitigovat. „Tedy snažit se to nepříjemné ovlivňování klimatického systému ze strany člověka co nejvíce minimalizovat.“
Věřím tomu, že například výroba cementu, umělých hmot, chemikálií bude za pět deset let emisně příjemnější, než je dnes.
Radim Tolasz
„Já věřím tomu, že například výroba cementu, umělých hmot, chemikálií a podobně bude za pět deset let zcela přirozeným vývojem emisně příjemnější, než je dnes, protože se to zkrátka vyplatí.“
Odkládáme, dokud se to nevyplatí
Zvlášť důležité je co nejdříve nastavit procesy tak, aby ekonomické „vyplácení“ bylo co nejrychlejší. „Dokud se to podnikatelům, firmám, veřejnosti a každému z nás vyplácet nebude, tak se tomu budeme bránit,“ připomíná Radim Tolasz.
Čtěte také
„Nikdo by se neměl divit, že když nás někdo bude tlačit do toho, abych si koupil čtyřikrát dražší auto, které nikam nedojede, budu mít proti tomu vnitřní odpor a budu to co nejdéle odsouvat.“
Pokud ale budou globální rozhodnutí politická, ekonomická směřovat k tomu, že bude dost nabíjecích stanic, dost financí na vývoj baterií, tak půjde cena dolů, věří klimatolog.
„Ostatně i poslední zpráva IPCC z letošního dubna ukazuje jednu důležitou věc: nové zdroje energie, o kterých se někdy říká, že jsou obnovitelné, za posledních dvacet let dramaticky poklesly z hlediska ceny a dramaticky vzrostly z hlediska využívání.“
Nové zdroje energie za posledních dvacet let dramaticky poklesly z hlediska ceny a dramaticky vzrostly z hlediska využívání.
Radim Tolasz
Ale zatím ne všude se lidé nechali přesvědčit, aby měli na střechách solární panely a větrníky, ne všude se využívají bateriová úložiště, podivuje se Tolasz:
Čtěte také
„To mě jako ekonomického laika udivuje, protože v okamžiku, kdy jsou ceny dnes šedesátkrát nebo dokonce šestsetkrát levnější než před dvaceti lety, tak bych očekával, že vzestup využívání bude ještě rychlejší.“
„Můj technologický optimismus je v tom, že například jímání uhlíku přímo na zdrojích bude součástí každého spalování, protože jít se spalováním fosilních paliv úplně na nulu je nesmysl a nikdy toho nedosáhneme, i když bych tomu rád věřil. Technologie jsou už známy a za deset let jich bude ještě více a budou cenově dostupnější a levnější,“ očekává Radim Tolasz.
Jak ruská agrese na Ukrajině dopadne na boj a adaptaci s klimatickou změnou? Jaké mitigační a adaptační strategie může lidstvo použít? Co dělat se zemědělstvím, které tvoří pětinu lidské uhlíkové stopy? Poslechněte si celé Leonardo Plus.
Související
-
Věděli jsme o závislosti na Rusku, ale dělalo se málo. Tohle je i šance pro klima, říkají experti
„Snaha snížit naši energetickou závislosti na Rusku míří stejným směrem jako snahy o dekarbonizaci,“ je přesvědčený europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
-
Horské ledovce zadržují o pětinu méně vody, než se myslelo. Závisí na tom stovky milionů lidí
Na řadě míst světa tak zřejmě kvůli oteplování zmizí o desítky let dřív cenný zdroj vody, na němž přímo, či nepřímo závisí stovky milionů lidí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.