Ptáci z okolí vám navodí pocit štěstí, tvrdí šéf České ornitologické společnosti
První květnový víkend vítají ornitologové po celém světě ptačí zpěv, je to tak i v Česku – a na jednom vítání na Vysočině byl i Vít Pohanka. Proč je důležité, aby byli ptáci všude kolem? „Projev ptačího života v našem okolí, tam kde bydlíte, je důležitý pro váš pocit štěstí,“ říká ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek.
A i když ptáků po celém světě dlouhodobě ubývá, není hned potřeba propadat depresím.
„Počet druhů ptáků se na mnoha místech země zvyšuje – možná to bude souviset s globálním oteplováním planety. Nicméně to znamená, že všechny změny, které se týkají ptactva, nemůžeme interpretovat zjednodušeně. Říkat si, že všechno ubývá a všechno ,půjde do háje‘ kvůli průmyslovému zemědělství a my s tím nic nenaděláme,“ tvrdí Vermouzek.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu, kde je také hostem biolog David Štorch z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.
Související
-
Jak rozumět ptačí řeči
Příroda se s jarem probouzí. A to je nejen vidět, ale také slyšet, především díky pěvcům z ptačí říše.
-
Ptáci hnízdí, sysli se probouzí, klíšťata jsou aktivní. To vše o několik týdnů dříve, než je obvyklé
Jaro přišlo nebývale brzy. Padaly teplotní rekordy, což se projevilo i na aktivitě řady živočichů. O několik týdnů dřív se například probudili ze zimního spánku sysli.
-
Mezi opravdu ranní ptáčata patří kos. Víte, jak zní jeho zpěv a proč se v létě schovává?
Proč ptáci v létě mlčí? A kde se schovávají? I o tom, proč vlaštovky létají nízko, si budeme povídat s ornitologem Zdeňkem Vermouzkem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.