Ptáci z okolí vám navodí pocit štěstí, tvrdí šéf České ornitologické společnosti

8. květen 2024

První květnový víkend vítají ornitologové po celém světě ptačí zpěv, je to tak i v Česku – a na jednom vítání na Vysočině byl i Vít Pohanka. Proč je důležité, aby byli ptáci všude kolem? „Projev ptačího života v našem okolí, tam kde bydlíte, je důležitý pro váš pocit štěstí,“ říká ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek.

A i když ptáků po celém světě dlouhodobě ubývá, není hned potřeba propadat depresím.

„Počet druhů ptáků se na mnoha místech země zvyšuje – možná to bude souviset s globálním oteplováním planety. Nicméně to znamená, že všechny změny, které se týkají ptactva, nemůžeme interpretovat zjednodušeně. Říkat si, že všechno ubývá a všechno ,půjde do háje‘ kvůli průmyslovému zemědělství a my s tím nic nenaděláme,“ tvrdí Vermouzek.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu, kde je také hostem biolog David Štorch z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.