Jak sečíst škody po okupaci? Sověti za sebou nechávali v roce 1991 milion kubíků kontaminované půdy

21. srpen 2021

Na odsun sovětských vojsk můžeme nahlížet z pohledu politického, ekonomického, ekologického i sociálního. Každá sféra je důležitá. Devastace a škody po Sovětech přitom byly alarmující. Zdaleka se nejedná jen o přírodu, spodní vody, ale také o silnice, budovy i o ztrátu lidských životů. Zamyšlení nad logisticky náročnou operací, jakou byl odchod Sovětských vojáků z Československa, nabízí pořad Téma Plus Lenky Kopecké.

Území Československa opustil 21. června 1991 v 16 hodin 53 minut v Čierné nad Tisou poslední vlak se sovětskými vojáky. 

Čtěte také

Zpráva o stavu, který tomu předcházel, se dá shrnout do několika čísel. Celkově bylo na československém území v roce 1990 dislokováno 73 500 vojáků základní služby, 18 500 důstojníků a 44 300 občanských pracovníků a také vojenský arzenál.

Sovětská vojska byla rozptýlena po několika divizích. Atraktivní byly Milovice – Mladá, Ralsko, Vysoké mýto, Jaroměř, Olomouc a další. Sovětská armáda využívala přibližně 73 lokalit, v šedesáti z nich byly škody označeny za tristní.

Kontaminováno bylo 1,24 milionů metrů krychlových zeminy a mezi lokality s velmi rozsáhlou plochou kontaminace patřily zejména oblasti kolem Milovic a Ralska. V prostoru letiště Hradčany byla po odsunu vojsk zjištěna kontaminace podzemních vod a zeminy leteckým petrolejem a chlorovanými uhlovodíky.

Stigma po armádě

Sověti odešli, ale občané měst zůstali i s torzy budov, v některých oblastech byly dokonce vyrabované. Do stavby nových objektů od okupace vložilo socialistické Československo 255 milionů rublů a sovětská údajně přiměřeně stejně. 

Čtěte také

Kromě toho Sovětský svaz ročně platil za pronájem vojenských budov asi 25 milionů korun. V průběhu let se ovšem vůbec nehovořilo o bolestném. 

Nad stavem Česka po 30 letech od odchodu sovětských vojáků se zamýšlí historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v Praze, zastupitelé místní samosprávy, občané i pamětníci. Vyrovnali se s vojenskou minulostí? Jak se změnilo prostředí a jsou efektivně využité budovy po armádě?

Více uslyšíte v dokumentu, kde zazní i archivní ukázky. Pořad připravila Lenka Kopecká.

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.