Když Sověti odcházejí. Jak zachytily rozhlasové mikrofony odsun sovětských vojsk?

29. leden 2021

V noci z 20. na 21 srpna 1968 okupovala naši zemi vojska pěti států Varšavské smlouvy. Co do počtu šlo převážně o vojska sovětská, více či méně symbolické kontingenty Bulharska, Maďarska, NDR a Polska byly navíc v poměrně krátké době staženy. Sovětské jednotky u nás ale zůstaly až do počátku 90. let.

Jejich odchod umožnila až změněná geopolitická situace ve světě a hlavně v Evropě. Odsud sovětských vojsk měl přitom v našem regionu (Československo, Maďarsko Polsko, NDR) různé logistické podoby i časové harmonogramy.

Čtěte také

Československo začalo o odsunu vojsk vyjednávat hned na počátku roku 1990. Přes pochopitelné obtíže i počáteční obstrukce ze sovětské strany se podařilo dosáhnout smluvně zajištěného harmonogramu, který byl sovětskou stranou dodržen, kdy poslední sovětští vojáci opustili naše území v červnu 1991.  

Z velkého množství rozhlasových nahrávek jsme sestavili časově i žánrově rozmanitou koláž. V pořadu tak zazní dobová vystoupení politiků, například prezident Václav Havel, i rozhovory s nimi, poslanec Michael Kocáb, pozdější vzpomínky dalších hlavních aktérů jako byl diplomat Jaroslav Šedivý, generál Svetozár Naďovič.

Taky anketní hlasy občanů, dále pak ukázky z rozhlasového zpravodajství, reportáží a rozhovorů přímo z dotčených lokalit, a také odborné i publicistické analýzy. 

generál Svetozár Naďovič

Přestože odsun sovětských jednotek probíhal v zásadě bez větších problémů, několik kritických momentů zde přesto bylo. Ty diplomatické jsme se snažili alespoň částečně zachytit ve vzpomínkách účastníků.

K asi nejvážnější události došlo 9. ledna 1991, kdy uvnitř sovětské vojenské základny na Teplicku explodovala tanková munice a při výbuchu zahynulo 17 sovětských vojáků. Tuto tragickou událost jsme připomněli alespoň ukázkou z dramatického pásma vysílaného o 12 dnů později tehdejším Československým rozhlasem.

Poslechněte si reprízu pořadu Pavla Hlavatého.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související